fot. PAP/Tomasz Gzell

J. K. Ardanowski: Nowy rząd powinien zająć się obniżeniem akcyzy na cydr

Nowy rząd powinien zająć się obniżeniem akcyzy na cydr – stwierdził minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Zapowiedział, że przedstawi taką propozycję ministrowi finansów.

Szef resortu rolnictwa podczas konferencji producentów cydru mówił, że rozwój produkcji m.in. polskiego cydru jest naturalnym przedłużeniem produkcji rolniczej w Polsce. Polityk zwrócił uwagę, że polski cydr jest dużo wyższej jakości niż produkty oferowane przez zachodnie koncerny.

Musimy szukać możliwości zagospodarowania wszystkich jabłek, żeby utrzymać ich dużą produkcję – podkreślił minister Jan Krzysztof Ardanowski.

Owoce deserowe są tylko częścią naszej produkcji sadowniczej. Problemy, jakie są z jabłkami przemysłowymi – mówię o jabłkach, które nie trafiają jako produkt finalny w postaci jabłka deserowego, które wymagają przetworzenia, czy przetworzenia na soki i koncentrat, czy na kostkę, czy na mus, czy też przerobione na cydr. Każda z tych dróg powinna być wykorzystana. Wydaje się, że to jest dopiero logiczne wykorzystanie całego łańcucha cudownego surowca, jakim jest jabłko do przetworzenia na różne poszukiwane i oczekiwane przez konsumentów grupy produktu – wskazał Jan Krzysztof Ardanowski.

Minister rolnictwa odniósł się także do obniżonej akcyzy na piwo. W jego ocenie, ulgi podatkowe powinny dotyczyć tych produktów, które są rzeczywistym wyrobem kulturowym, a nie alkoholem rozcieńczonym wodą.

Szef resortu rolnictwa zaznaczył, że w dyskusji dotyczącej opodatkowania alkoholu trzeba wziąć pod uwagę głos środowisk zaniepokojonych problemem alkoholizmu w Polsce.

RIRM

drukuj