Min. Rolnictwa i Rozwoju Wsi: Rozwiązania dot. spółdzielni rolniczych jednymi z lepszych w Europie

Nowe rozwiązania prawne dotyczące zakładania spółdzielni rolniczych są jednymi z najlepszych rozwiązań w tej dziedzinie w Europie – ocenił minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski na spotkaniu z szefami spółdzielni mleczarskich.

Jak poinformowało w czwartek ministerstwo rolnictwa, Ardanowski spotkał się z przewodniczącymi rad nadzorczych i prezesami spółdzielni mleczarskich. Mówiąc o polskich regulacjach dot. spółdzielczości wyraził zdziwienie, dlaczego rolnicy z nich korzystają, ponieważ – jego zdaniem – nie ma żadnych racjonalnych powodów, aby nie tworzyć spółdzielni.

Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę na korzyści fiskalne, na poprawę pozycji rolników w łańcuchu żywnościowym, na korzyści skali i obniżkę kosztów. Przypomniał również, że polskie mleczarstwo oparte jest głównie na formie spółdzielczej, ale czasem rolnicy o tym zapominają.

„Zarządy spółdzielni są pracownikami rolników i nie można o tym zapominać” – stwierdził minister, cytowany w komunikacie MRiRW.

W ocenie min. Ardanowskiego, należy brać przykład z krajów Europy Zachodniej.

„Tam rolnicy zrzeszeni są czasem nawet w kilku spółdzielniach lub organizują się w inne formy wspólnej działalności gospodarczej” – podkreślił minister.

Jak podało ministerstwo, podczas spotkania Jan Krzysztof Ardanowski zapowiedział, że „po nowym roku ruszy platforma sprzedażowa, rodzaj giełdy, na której będą sprzedawane surowce rolne, która będzie jednym z elementów porządkowania rynku rolnego”. Zapowiedział ponadto publiczne ogłoszenie nazw firm mleczarskich, które „sprowadzają surowce do produkcji kosztem polskiego rolnictwa”.

PAP/RIRM

drukuj