fot. twitter.com/MON_GOV_PL

Rozpoczynają się Dni Honorowego Krwiodawstwa. Rząd zachęca ozdrowieńców do oddawania osocza

Rozpoczynają się Dni Honorowego Krwiodawstwa PCK. Oddawanie krwi i osocza po przebytym koronawirusie jest szczególnie ważne w czasie trwającej pandemii. Badania pokazują, że przetaczanie osocza ozdrowieńców jest skuteczne i może pomóc chorym na COVID-19.

Osocze jest jednym z istotnych elementów w walce z koronawirusem. Wykorzystuje się je tylko we wczesnych etapach choroby. Osocze ozdrowieńców zawiera przeciwciała, które mogą wspomagać leczenie chorych na COVID-19.

– Nie każda osoba, która przechoruje COVID-19, wytwarza przeciwciała. A do tego przeciwciała muszą mieć neutralizujący wirus, to jest kolejna kombinacja. Ale część – ok. 70 procent – wytwarza przeciwciała i zachęcamy, aby te osoby oddawały osocze – podkreślił prof. Krzysztof Simon, epidemiolog.

Jeden dawca jednorazowo może być źródłem leku dla trzech pacjentów. To ważny apel, zwłaszcza, że w Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zaczyna brakować osocza.

O jego oddawanie do żołnierzy, którzy przeszli COVID-19, apeluje szef resortu obrony Mariusz Błaszczak.

– Proponuję wziąć przykład z gen. Jarosława Miki, Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, który był jednym z pierwszych pacjentów zakażonych koronawirusem w Polsce i nie wahał się ani chwili, by oddać osocze po wyzdrowieniu. Sam, kiedy tylko będzie to możliwe, też oddam osocze – oznajmił minister obrony narodowej.

Polscy żołnierze odpowiedzieli na apel ministra i przystąpili do akcji „Pokonałeś koronawirusa – oddaj osocze”. Wśród nich jest m.in. gen. Jarosław Gromadziński, dowódca 18. Dywizji Zmechanizowanej im. gen. broni Tadeusza Buka.

– Przeszedłem COVID-19, więc osobiście już dwukrotnie oddałem osocze. Wielu moich żołnierzy – ozdrowieńców – również uważa to za obowiązek wobec społeczeństwa i drugiej osoby, aby pomóc we wspólnej walce z koronawirusem – powiedział gen. Jarosław Gromadziński.

Do dawców osocza dołączyli także ojcowie paulini z Jasnej Góry.

Wszystkim honorowym dawcom podziękował na Twiterze minister zdrowia Adam Niedzielski.

„Z okazji Święta Krwiodawstwa składam wyrazy wdzięczności i uszanowania Krwiodawcom oraz wszystkim osobom pomagającym pacjentom, dla których krew i jej składniki są lekiem na powrót do zdrowia i szansą na życie” – napisał szef MZ.

Aby oddać osocze, należy zadzwonić do najbliższego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl