fot. twitter.com/BpIgnacyDec

[TYLKO U NAS] Ks. prof. P. Bortkiewicz o św. Józefie: Ta niezwykła spójność słów i czynów, wyrażona w cichości życia i niezwykła przejrzystość sprawia, że ten „cień ojca” przez wieki świeci blaskiem

Można przejść przez życie w milczeniu, w codzienności, całej prozaiczności oraz wierności codziennym obowiązkom. I można uczynić z tej wędrówki niezwykle piękną i jasną opowieść własnego życia, które jest odblaskiem Boga – powiedział ks. prof. Paweł Bortkiewicz, etyk, wykładowca UAM i WSKSiM, w piątkowym felietonie z cyklu „Myśląc Ojczyzna” w TV Trwam.

19 marca 2021 roku obchodziliśmy uroczystość św. Józefa. W tym roku miało ono szczególne znaczenie, ponieważ przeżywamy Rok św. Józefa. 8 grudnia ubiegłego roku Papież Franciszek ogłosił specjalny Rok św. Józefa z okazji 150. rocznicy ustanowienia Opiekuna Jezusa Patronem Kościoła powszechnego, który zakończy się 8 grudnia 2021 br.

– Drugie przykazanie odsłania nam wielkość tych ludzi, którzy potrafili podjąć słowa Boga z pełną konsekwencją. To ludzie, którzy mieli odwagę, siłę, wytrwałość, by scalić słowa z czynami i życiem – wyjaśnił duchowny.

Według etyka, „przykładem takiego życia wiary oraz scalenia słów i czynów jest św. Józef”.

– Biblia mówi, że był on człowiekiem prawym i sprawiedliwym. Człowiek prawy to ktoś, kto żyje zgodnie z prawem ustanowionym przez Boga. Natomiast żyć sprawiedliwie oznacza żyć zgodnie z wolą Bożą wyrażoną w tym prawie – wskazał ks. prof. Paweł Bortkiewicz.

Autor felietonu zwrócił uwagę na to, że św. Józef był dyskretną postacią. Opiekun Jezusa przez jednego z polskich pisarzy został nazwany „cieniem ojca”.

– Ta niezwykła spójność słów i czynów wyrażona w cichości życia i niezwykła przejrzystość sprawia, że ten cień przez wieki świeci blaskiem – akcentował wykładowca UAM i WSKSiM.

Kapłan, przybliżając postać św. Józefa, odniósł się do słów św. Jana Pawła II, który mówił, że „na swej życiowej drodze, która była pielgrzymowaniem w wierze, Józef do końca pozostał wierny wezwaniu Bożemu, tak jak Maryja. Jej życie było spełnianiem do końca owego pierwszego >>fiat<<, jakie wypowiedziała w momencie zwiastowania. Józef natomiast, jak już mówiliśmy, w momencie swego >>zwiastowania<< nie wypowiedział żadnego słowa a jedynie >>uczynił tak, jak mu polecił anioł Pański<<. A to pierwsze, co >>uczynił<<, stało się początkiem >>drogi Józefa<<. W ciągu całej tej drogi Ewangelie nie zapisują żadnego słowa, jakie wypowiedział. Ale milczenie Józefa ma swą szczególną wymowę: poprzez to milczenie można w pełni odczytać prawdę, jaką zawiera ewangeliczne stwierdzenie >>mąż sprawiedliwy<<”.

– Można przejść przez życie w milczeniu, w codzienności, całej prozaiczności oraz wierności codziennym obowiązkom. Można uczynić z tej wędrówki niezwykle piękną i jasną opowieść własnego życia, które jest odblaskiem Boga – powiedział ks. prof. Paweł Bortkiewicz TChr.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl