[TYLKO U NAS] Ks. prof. P. Bortkiewicz: Poszliśmy pod krzyż, by zamanifestować nasze przywiązanie do tego znaku chrystusowej męki i zwycięstwa

Poszliśmy pod krzyż fizycznie i duchowo, bo wiemy, że „W krzyżu cierpienie, w krzyżu zbawienie, w krzyżu miłości nauka”. Poszliśmy pod krzyż, by zamanifestować nasze przywiązanie do tego znaku chrystusowej męki i zwycięstwa, znaku nadziei silniejszej niż śmierć – mówił w piątkowym felietonie „Myśląc Ojczyzna” na antenie TV Trwam i Radia Maryja ks. prof. Paweł Bortkiewicz, etyk, wykładowca UAM w Poznaniu i WSKSiM w Toruniu.

Ks. prof. Paweł Bortkiewicz odniósł się do modlitewnej akcji „Polska pod krzyżem”, która odbyła się 14 września w Kruszynie koło Włocławka.

– Poszliśmy zatem pod krzyż, fizycznie i duchowo, bo wiemy, że „W krzyżu cierpienie, w krzyżu zbawienie, w krzyżu miłości nauka”. Poszliśmy pod krzyż, by zamanifestować nasze przywiązanie do tego znaku chrystusowej męki i zwycięstwa, znaku nadziei silniejszej niż śmierć – akcentował kapłan.

Akcja modlitewna „Polska pod Krzyżem” odbyła się w szczególnym czasie, po tragedii na Giewoncie, gdzie piorun raził wielu turystów. Wówczas pojawiły się bardzo różne, specyficzne komentarze na temat tamtej tragedii – zwrócił uwagę etyk.

– Jeden ze znanych filozofów, polityków, a przede wszystkim człowiek znany ze swoich fizjologicznie zajadłych ataków na wszystko to, co katolickie, w bardzo specyficzny sposób skomentował tę tragedię, wykorzystując dramat do wzbudzania kontrowersji i zainteresowania. Osławionym stał się jego wpis w internecie: „Krzyż nadal zabija. Usunąć z Giewontu”. Nie chcę analizować bez sensu tych słów, nawet w wymiarze fizykalnym, gdzie widać przecież, jak krzyż, będąc piorunochronem na szczycie góry, chroni, ocala, ratuje. Nie ma sensu uzmysławiać tych podstawowych prawd fizykalnych tym wszystkim, którzy bezmyślnie składają słowa w jakiś słowotok pozbawiony sensu i znaczenia – zaznaczył wykładowca UAM i WSKSiM.

Warto przywołać natomiast słowa św. Jana Pawła II na temat krzyża, które towarzyszyły nam w ostatnim czasie: „Nie wstydźcie się krzyża. Starajcie się na co dzień podejmować krzyż i odpowiadać na miłość Chrystusa. Brońcie krzyża!” – mówił ks. prof. Paweł Bortkiewicz.

– Przywołuję te słowa po to, byśmy sobie uzmysłowili, że takich momentów powinności obrony krzyża jest i będzie w naszym życiu znacznie więcej. Przywołany pan profesor, etyk, niedawno polityk, jest jednym z tych, którzy walczą od lat – i będą walczyć – by usunąć nie krzyż z Giewontu, ale by usunąć krzyż z naszego życia, by usunąć wartości, takie jak prawda, miłość, wolność i zastąpić je ideologią, hedonizmem, anarchią. Zastąpić to wszystko w życiu publicznym, w życiu rodzinnym, w życiu osobistym. Każdy z nas, zadeklarowanych jako katolik, każdy z nas, który rozpoczyna dzień i rozpoczął swoje życie znakiem krzyża, musi o tej walce pamiętać – podkreślił.

radiomaryja.pl

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl