fot. PAP/Radek Pietruszka

A. Bujara: Jest ważne, żebyśmy stworzyli pewne instrumenty, aby nie dopuścić do tego, że polski kapitał w handlu zostanie całkowicie zniszczony

Jest ważne, żebyśmy stworzyli pewne instrumenty, aby nie tylko promować polskie artykuły, ale również nie dopuścić do tego, że polski kapitał w handlu całkowicie zostanie zniszczony i całkowicie obumrze, bo to jest bardzo niebezpieczne (…). Może dojść do zmowy cenowej i do niej doszło. Dlatego holding zakupowy, dlatego pomoc dla polskich przedsiębiorców i polskich detalistów, a więc polskich kupców, jest bardzo ważna, a oni dzisiaj funkcjonują z gorszej pozycji– mówił w środowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja Alfred Bujara, przewodniczący Krajowej Sekcji Pracowników Handlu NSZZ „Solidarność”.

„Nasz Dziennik” ostrzega, że niemieckie koncerny chcą zwiększyć swój udział w polskim sektorze handlu. W naszym kraju mają pojawić się sklepy kolejnych dwóch niemieckich sieci.

– W Polsce oddaliśmy handel w większości kapitałowi zachodniemu. To są różne korporacje, bo nie tylko niemieckie, ale także francuskie, portugalskie, z Wielkiej Brytanii. To jest bardzo niepokojące (…). Handel jest strategiczną gałęzią w każdym państwie. Można manipulować cenami, (…) może dojść do zmowy cenowej i rząd nie będzie miał na to wpływu. W tej chwili rząd całkowicie zawiesił VAT na artykuły spożywcze i to mógł zrobić, ale nie ma wpływu na ceny – zwrócił uwagę Alfred Bujara.

Ceny produktów spożywczych w Polsce są zawyżane przez zagraniczne sieci handlowe, by wyrównać brak VAT i przez to są na podobnym poziomie co ceny w Niemczech, gdzie VAT na towary cały czas obowiązuje. Ponadto koszty pracy są znacznie mniejsze w Polsce niż na Zachodzie.

– Pracownik przy wytwarzaniu artykułu czy pracownik w sklepie zarabia w Polsce trzykrotnie mniej niż jego koleżanka czy kolega np. w Niemczech czy w ogóle w Europie Zachodniej. To jest niezrozumiałe – podkreślił przewodniczący Krajowej Sekcji Pracowników Handlu NSZZ „Solidarność”.

Wskazał, że rząd powinien ingerować w gospodarkę, aby poprawić sytuację Polaków.

– Jest ważne, żebyśmy stworzyli pewne instrumenty, aby nie tylko promować polskie artykuły, ale również nie dopuścić do tego, że polski kapitał w handlu całkowicie zostanie zniszczony i całkowicie obumrze, bo to jest bardzo niebezpieczne (…). Może dojść do zmowy cenowej i do niej doszło. Dlatego holding zakupowy, dlatego pomoc dla polskich przedsiębiorców i polskich detalistów, a więc polskich kupców, jest bardzo ważna, a oni dzisiaj funkcjonują z gorszej pozycji. Nadal jest nierówne traktowanie tych podmiotów – mówił gość „Aktualności dnia”.

Zwrócił też uwagę na patologie, jakie generują franczyzy.

– Oczywiście nie we wszystkich przypadkach, bo są franczyzy pozytywne, ale te twarde skutkują bardzo dużymi konsekwencjami dla franczyzobiorców, gdzie ponoszą oni duże straty. Nie wspomnę już o pracownikach, którym się funduje gorsze warunki pracy. To jest bardzo niebezpieczne, bo ten proceder zaczyna się rozszerzać. Pracodawcy poprzez franczyzy oszczędzają na kosztach i próbują przerzucać je na nas, na Polaków, bo franczyzobiorca to jest indywidualny przedsiębiorca, który jest Polakiem i ma pracowników, którym w tym momencie się serwuje gorsze warunki pracy – podkreślał związkowiec.

Całość rozmowy z Alfredem Bujarą jest dostępna [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl