fot. PAP/Radek Pietruszka

A. Bujara: Nie sprawdziły się czarne scenariusze ws. ograniczenia handlu w niedzielę

Mimo czarnych scenariuszy wielkich korporacji, dotyczących nowych przepisów ograniczających handel w niedzielę, ustawa przyniosła wiele korzyści.

Ustawa ograniczająca handel w niedziele weszła w życie 1 marca 2018 roku, wywołując szereg komentarzy.

– Nie sprawdziły się te wszystkie czarne scenariusze wielkich ekonomistów, którzy przewidywali złe skutki tej ustawy. I teraz pytanie czy byli oni mierni w swoich kompetencjach, czy nakręcani przez sieci wielkopowierzchniowe? – wskazuje Alfred Bujara, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Baków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność”.

W tej kwestii na prowadzenie wysuwa się ten drugi argument. Wprowadzenie nowych przepisów nie odbiło się na handlu. Wręcz przeciwnie, dodało mu skrzydeł. Świadczą o tym bardzo dobre wyniki gospodarcze.

– Dane GUS-owskie mówią, że mamy wzrost sprzedaży, ponad 7 procentowy w sprzedaży detalicznej. Zysk wielkich sieci jest o ponad 200 mln. większy niż rok wcześniej. […] Zyskały usługi gastronomiczne i hotelarskie, ponieważ ich rentowność jest o 40 procent większa niż rok wcześniej. […] Nikt z tego tytuły nie został zwolniony, wręcz przeciwnie – brakuje pracowników w handlu. […] Wszystkie wyniki ekonomiczne poprawiają kondycję handlu. Tych małych sklepików w tym roku po raz pierwszy nie ubyło, ich przybywa – podkreśla przewodniczący Krajowego Sekretariatu Baków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność”.

Co więcej, ustawa przyniosła także pozytywne skutki społeczne.

– Zakupy rozłożyły się w tygodniu – szczególnie na czwartek, piątek i sobotę. Wzrost gastronomi w usługach pokazuje, że inaczej spędzamy czas z rodziną, z najbliższymi, na odpoczynku – akcentuje Alfred Bujara.

Jedyne co pozostaje to uszczelnienie ustawy.

– Trzeba doprowadzić do takiej sytuacji, żeby np. „Żabki” nie udawały placówek pocztowych. Takie działanie jest bardzo nie fair w stosunku do pozostałych przedsiębiorców, którzy muszą sami stanąć za ladą, a tam pracują pracownicy – podkreśla przewodniczący Krajowego Sekretariatu Baków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność”.

Od nowego roku – zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami – każda niedziela będzie dniem wolnym od handlu. Z wyjątkiem niedziel przedświątecznych.

TV Trwam News

drukuj