fot. Tomasz Strąg

[TYLKO U NAS] Prof. H. Wnorowski o stanie polskiej gospodarki: Gdybyśmy mieli tę naszą gospodarkę oceniać w kategoriach względnych, to radzimy sobie zdecydowanie najlepiej w Europie i na świecie

Gdybyśmy mieli tę naszą gospodarkę oceniać w kategoriach względnych, to radzimy sobie zdecydowanie najlepiej w Europie i na świecie. W tej kwestii jest zgodna ocena instytucji międzynarodowych, europejskich, ekspertów, a także polskiego rządu. Jeśli chodzi o oceny bezwzględne na podstawie mocnych wskaźników, to także trzeba by naszej gospodarce wystawić ocenę dobrą – mówił profesor Henryk Wnorowski, ekonomista, w audycji „Aktualności dnia” w Radiu Maryja.

Profesor Henryk Wnorowski zwrócił uwagę, że w Polsce został zakończony etap koronakryzysu.

– Moim zdaniem jesteśmy w takiej sytuacji, że możemy nawet mówić, iż koronakryzys się skończył, że nie jesteśmy w etapie koronakryzysu, ale jesteśmy na etapie koronagospodarki. Ja uważam w ten sposób, że powrót do normalności, gospodarka „normalna” będzie wówczas, kiedy poradzimy sobie z przyczynami, które doprowadziły do tego kryzysu (…). Informacje z ostatnich dni są dla nas Polaków niepokojące, w związku z tym można powiedzieć, że przyczyny są nadal aktualne – powiedział ekonomista.

Polska gospodarka radzi sobie bardzo dobrze – zaakcentował gość Radia Maryja.

– Gdybyśmy mieli tę naszą gospodarkę oceniać w kategoriach względnych, to radzimy sobie zdecydowanie najlepiej w Europie i na świecie. W tej kwestii jest zgodna ocena instytucji międzynarodowych, europejskich, ekspertów, a także polskiego rządu. Jeśli chodzi o oceny bezwzględne na podstawie mocnych wskaźników, to także trzeba by naszej gospodarce wystawić ocenę dobrą. Lipiec, jeśli chodzi o informację, był wspaniały, bo dowiedzieliśmy się o wynikach za pierwsze półrocze i zostali zaskoczeni wszyscy, nawet najwięksi optymiści, którzy spodziewali się spadków produkcji po pierwszym półroczu, zostali zaskoczeni informacją, że polska produkcja przemysłowa w pierwszym półroczu wzrosła rok do rok o pół procenta – mówił profesor Henryk Wnorowski.

Aktywność polskiego przemysłu w lipcu jest najwyższa od dwóch lat – wskazał gość „Aktualności dnia”.

– Indeks TMI wzrósł w lipcu o 5,6 punktu do poziomu blisko 53 punktów. Ja się nawet cieszę, że komentujemy nawet takie krótkie okresy, bo dzięki temu mam możliwość także komentowania od czasu do czasu tego, co dzieje się w gospodarce, natomiast sugerowałbym, aby patrzeć trochę spokojniej i z długookresową perspektywą na to, co dzieje się w gospodarce światowej i gospodarce polskiej. Jest to koronagospodarka. W tej chwili jest środek roku, samo centrum aktywności gospodarczej we wszystkich sferach, w związku z czym możemy cieszyć się z tych bardzo dobrych wskaźników. Wyglądamy najlepiej na tle Europy – podsumował ekonomista profesor Henryk Wnorowski.

Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem profesora Henryka Wnorowskiego, ekonomisty, można odsłuchać [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj