fot. pixabay.com

Niepokojący poziom inflacji

Rada Polityki Pieniężnej po raz szósty już podniosła stopy procentowe. Za pomocą tego instrumentu Narodowy Bank Polski chce zmniejszyć poziom inflacji. Prof. Henryk Wnorowski z Rady Polityki Pieniężnej podkreślił, że stopniowo wchodzimy w okres droższego pieniądza.

Znaczny wzrost cen i usług to jeden z największych problemów, z jakimi boryka się dziś polska gospodarka. Zgodnie z decyzją RPP stopa referencyjna wzrosła do 3,5 procent. Przedstawiciele banku centralnego zapowiedzieli kolejne podwyżki stóp. [czytaj więcej]

Walka z inflacją nie odbędzie się jednak bez kosztów, które poniesie większość z nas. Prof. Henryk Wnorowski tłumaczył, jak poziom stóp procentowych przekłada się na nasze życie.

– To dobra wiadomość dla tych, którzy mają depozyty, natomiast dla kredytobiorców jest to wiadomość gorsza i będzie ona skutkowała opóźnieniem, wyższymi ratami spłat, które wszyscy kredytobiorcy muszą realizować – powiedział prof. Henryk Wnorowski.

NBP prognozuje, że inflacja w tym roku wyniesie od 9,3 proc. do 12,2 procent. W kolejnych latach ma się obniżać.

Działania mające obniżyć wzrost cen podejmuje także rząd. Tarcza antyinflacyjna 2.0 weszła w życie 1 lutego 2022 roku. Obniżony bądź zredukowany został VAT m.in. na media, nawozy oraz paliwa płynne.

RIRM

drukuj