fot. PAP/Darek Delmanowicz

Rada Polityka Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych

Decyzja Rady Polityki Pieniężnej odnośnie utrzymania dotychczasowych stóp procentowych dla wielu ekonomistów nie była zaskoczeniem. Ich zdaniem prawdopodobieństwo podwyżek stóp jest możliwe dopiero w przyszłym roku.

Na ostatnim posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła bez zmian stopy procentowe.

 – Decyzja Rady Polityki Pieniężnej dla większości ekonomistów nie była zaskoczeniem, ponieważ jej głównym celem jest dalsze napędzanie polskiej gospodarki oraz uchronienie przed skutkami kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa – mówił ekonomista Wojciech Gnat.

Do sprawy odnieśli się także analitycy PKO Banku Polskiego.

– W naszej ocenie oznacza to, że bieżący poziom kursu walutowego znajduje się w strefie komfortu NBP, a nieco większą wagę Rada Polityki Pieniężnej może przywiązywać do przebiegu procesów inflacyjnych – wskazali analitycy PKO BP.

Rosnąca inflacja to zjawisko globalne – zwrócił uwagę ekonomista Wojciech Gnat.

– Amerykanie już podnieśli stopy procentowe. W Polsce również to nastąpi, ale najwcześniej w drugiej połowie 2022 roku. Pamiętajmy, że wzrost inflacji w Polsce jest niezależny od czynników krajowej polityki pieniężnej. Na wzrost inflacji wpływa wzrost cen energii, podwyżka cen ropy naftowej, a także podwyżka opłat za wywóz śmieci. Nie bez znaczenia jest także fakt wzrostu kosztów funkcjonowania polskich przedsiębiorstw – wyjaśnił  Wojciech Gnat.

Zdanie PKO Banku Polskiego odnośnie terminu podwyżek stóp procentowych jest zbliżone. Analitycy banku dodali, że pierwszym sygnałem normalizacji polityki pieniężnej mogą być jednak nie podwyżki stóp, lecz zmiany w programie skupu aktywów.

 

TV Trwam News

drukuj