Premier M. Morawiecki prowadzi rozmowy nad nowymi rozwiązaniami dla kredytobiorców

Premier Mateusz Morawiecki zapowiada nowe rozwiązania dla kredytobiorców, których dotykają rosnące stopy procentowe. Szef rządu prowadzi rozmowy z Komisją Nadzoru Finansowego i prezesem Narodowego Banku Polskiego.

Każda kolejna podwyżka stóp procentowych zwiększa wysokość rat, jakie płacą kredytobiorcy. W najtrudniejszej sytuacji są osoby, które zaciągnęły zobowiązania w ostatnich miesiącach, wykorzystując maksymalnie swoją zdolność kredytową. Ich realny dochód nie miał okazji wzrosnąć, a raty w tym czasie poszły w górę o kilkadziesiąt procent.

Temat rosnących stóp znalazł się już na sztandarach opozycji. Wiceminister finansów, Piotr Patkowski, który mierzył się z pytaniami posłów w Sejmie, przekonywał, że rozwiązaniem jest Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Mogą z niego skorzystać osoby, które utraciły pracę, a także te, u których rata stanowi już ponad 50 procent pensji. Fundusz nie wyręcza kredytobiorcy w płaceniu rat, ale pozwala odłożyć spłatę w czasie.

Według premiera Mateusza Morawieckiego rozwiązanie działa słabo, a do tej pory mogło skorzystać z niego niewiele osób.

– Pracujemy z głównymi osobami, które zajmują się rynkiem finansowym – szefem Komisji Nadzoru Finansowego, prezesem Narodowego Banku Polskiego – nad tym, żeby z tego Funduszu można było skorzystać w sposób realny – oświadczył premier Mateusz Morawiecki.

Toczy się też dyskusja o innych rozwiązaniach, które mogłyby zamortyzować rosnące stopy procentowe. Szef polskiego rządu ocenił, że wyższe raty to efekt „putinflacji” i koszty wojny na Ukrainie. Rosja manipuluje cenami gazu. Agresja z Moskwy miała też wpływ na ceny paliw.

Premier zwrócił się z prośbą do opozycji, by nie wykorzystywać trudnych warunków gospodarczych do rozbijania jedności narodowej.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl