fot. https://twitter.com/MEIN_GOV_PL

„Gry w edukacji” – Ministerstwo Edukacji i Nauki zainaugurowało nowy projekt 

Gry „This War of Mine” 11 Bit Studios i „Gra szyfrów” stworzona przez Instytut Pamięci Narodowej jeszcze w tym roku zostaną wpisane do podstawy programowej jako treści rekomendowane – zapowiedział dziś minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

W czwartek Ministerstwo Edukacji i Nauki zainaugurowało nowy projekt „Gry w edukacji”.

„To kolejny etap unowocześniania polskiej szkoły. Ostatnie dwa, trzy lata to potężne inwestycje w informatyzację, w sprzęt komputerowy, przyłączenie wszystkich szkół bez wyjątku do szybkiego internetu, to Laboratoria Przyszłości za miliard złotych, to sprzęt komputerowy w okresie pandemii” – mówił minister edukacji i nauki na konferencji poświęconej nowemu projektowi.

„Polska szkoła pod tym względem jest już nowoczesna i unowocześnia się” – dodał.

Przemysław Czarnek zapowiedział, że gra „This War of Mine” 11 Bit Studios, podobnie jak gra „Gra szyfrów” stworzona przez Instytut Pamięci Narodowej, „będzie częścią podstawy programowej”.

„Ten proces się rozpoczął, jeszcze w tym roku będzie wpisana do podstawy programowej jako treści rekomendowane. W ten sposób stanie się częścią procesu nauczania w polskich szkołach” – powiedział.

Szef resortu wskazał, że gra „This War of Mine” jest grą dla osób pełnoletnich, stąd będzie częścią podstawy programowej w szkołach ponadpodstawowych, w ostatnich klasach. Zaznaczył, że „Gra szyfrów” będzie dostępna również dla młodszych uczniów.

Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech Justyna Orłowska powiedziała, że 80 proc. dorosłych Polaków gra w gry, a na świecie jest to 3 mld osób.

„Dlatego kolejnym krokiem, który może być elementem wspierającym rozwój sektora gier wideo w Polsce może by właśnie także edukacja” – zaznaczyła.

Justyna Orłowska zaprosiła polskich producentów gier komputerowych, mających w swoim portfolio gry o walorach edukacyjnych, do zgłaszana się do programu i włączenia ich do podstaw programowych.

„Jedynym warunkiem, który trzeba spełnić, jest to, aby oddać tę grę na rzecz edukacji nieodpłatnie” – powiedziała. Podkreśliła, że powinny one „wnosić wysoką wartość edukacyjną.”

Rzecznik prasowy MEiN Adrianna Całus przekazałaz kolei, że rozważane jest wpisanie gry „This War of Mine” w pierwszej kolejności jako treści rekomendowanej do podstawy programowej dla języka polskiego lub do podstawy programowej przedmiotu historia i teraźniejszość.

Polscy uczniowie i nauczyciele mają już możliwość bezpłatnego pobrania „This War of Mine” z portalu „Gry w edukacji”. Z kolei „Gra szyfrów” jest dostępna bezpłatnie na platformie Steam.

PAP

drukuj