fot. tv trwam

Min. P. Czarnek: Polacy ratujący Żydów podczas II wojny światowej wykazali się przywiązaniem do Ewangelii

Polacy, którzy ratowali Żydów w czasie II wojny światowej pod okupacją niemiecką, wykazali się przywiązaniem do Ewangelii. Taki właśnie jest charakter narodu polskiego – powiedział prof. Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki, podczas sympozjum z okazji Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką, które odbyło się w Toruniu.  

Trzeba w życiu postępować zgodnie z ewangeliczną zasadą: „Kto kocha życie, traci je, a kto nienawidzi swego życia na tym świecie, zachowa je na życie wieczne” – wskazał prof. Przemysław Czarnek.

– To przyświecało wszystkim, którzy nie zwracali uwagi na to, że wraz z rodziną mogą stracić życie i ratowali życie bliźnich. (…) Takich Polaków były tysiące, pomimo obowiązującej kary śmierci. Nie przez przypadek w Yad Vashem 20 proc. nazwisk stanowią Polacy. Nie tylko dlatego, że w Polsce toczyły się główne wydarzenia związane z Holocaustem. To dlatego, że Polacy wykazywali się ogromną odwagą. Dlatego w Narodowym Dniu Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką musimy pamiętać o wszystkich, którzy oddali swoje życie, ratując Żydów. To również dzień milionów ludzi w Polsce, którzy pomagali w ratowaniu Żydów. Musimy dziś pamiętać także o tych, którzy kształtowali charakter narodu polskiego – wskazał minister edukacji i nauki.

Polityk zaznaczył, że „taki właśnie jest charakter narodu polskiego – pomaganie innym w potrzebie. Nie jest on taki, jak opisują go ci, którzy chcą szkalować dobre imię Polski”.

– W każdym narodzie znajdą się tacy, którzy nie zasługują na wspomnienie, ale w Polsce było ich stosunkowo niewielu. Było za to wielu takich, których dzisiaj wspominamy. Oni narażali życie własne oraz swoich bliźnich i ratowali Żydów podczas II wojny światowej pod okupacją niemiecką. (…) Ci Polacy wykazali się przywiązaniem do Ewangelii – zwrócił uwagę prof. Przemysław Czarnek.

radiomaryja.pl

drukuj