fot. Adam Guz/KPRM

Premier M. Morawiecki zapowiedział poruszenie tematu aresztowania A. Borys na posiedzeniu Rady Europejskiej

Premier Mateusz Morawiecki potępił aresztowanie Andżeliki Borys, a wcześniej Anny Paniszewej na Białorusi. Zapowiedział, że będzie o tym rozmawiał na posiedzeniu Rady Europejskiej.

Prezes Związku Polaków na Białorusi została skazana na 15 dni aresztu za organizację nielegalnej imprezy masowej. Za taką władze uznały tradycyjny doroczny jarmark Grodzieńskie Kaziuki. Do zatrzymania kobiety doszło we wtorek. Wcześniej zatrzymana została również współzałożycielka Forum Polskich Inicjatyw Lokalnych z Brześcia.

Odnosząc się do tych wydarzeń, premier wyraził zdecydowany sprzeciw.

– Nie zgadzamy się na takie traktowanie Polaków, na branie zakładników, bo tak można powiedzieć o działaniu, które białoruskie władze stosują na coraz szerszą skalę. Jest to absolutnie niezgodne z jakimikolwiek standardami europejskimi. Między naszymi narodami powinniśmy dzisiaj budować mosty, a nie mury. Wszyscy Białorusini, którzy żyją w Polsce, mogą cieszyć się normalnym, spokojnym i godnym życiem. Tego samego żądamy od Białorusi – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Premier przypomniał, że we wtorek został wezwany do Ministerstwa Spraw Zagranicznych charge d’affaires Białorusi i został mu przekazany zdecydowany protest ze strony polskiej.

Także we wtorek polski konsul w Grodnie pojechał na spotkanie z lokalnymi władzami celem wyjaśnień, co dzieje się z prezes Andżeliką Borys.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl