M. Morawiecki po szczycie w Salzburgu: Podtrzymane zostało stanowisko dot. przyjmowania uchodźców na zasadzie dobrowolności

W Salzburgu zakończył się nieformalny szczyt unijnych przywódców. Głównymi tematami spotkania były: wzmocnienie ochrony granic zewnętrznych, migracja oraz podejście do końcowej fazy negocjacji ws. Brexitu.

Podczas szczytu – jak mówił po jego zakończeniu premier Mateusz Morawiecki – podtrzymane zostało stanowisko z czerwcowego szczytu Rady Europejskiej dotyczące przyjmowania uchodźców na zasadzie dobrowolności. To kwestia bezpieczeństwa i ochrony granic – wskazywał w Salzburgu szef polskiego rządu.

– Decyzje są bardzo dobre dla Polski. Będą polegały na tym, że przyjmowanie jakichkolwiek uchodźców jest absolutnie na zasadzie dobrowolności. Nie będzie można narzucić Polsce jakiegokolwiek schematu dotyczącego przyjmowania uchodźców. To jest twarde stanowisko Polski, które podtrzymaliśmy łącznie z innymi krajami Grupy Wyszehradzkiej. Nasze stanowisko zostało tutaj w całej rozciągłości podtrzymane – to bardzo dobrze. Temat ten w różnych krajach wywołuje różne emocje, a my podkreślamy, że jest to kwestia bezpieczeństwa, ochrony granic i tzw. Frontexu, czyli agencji, która ma siedzibę w Warszawie i ma się zajmować bezpieczeństwem granic zewnętrznych – akcentował szef rządu.

Premier RP omówił także kwestię wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

– Polska jest krajem, który ,,stara się przełamać impas” i mimo Brexitu zapewnić przewidywalność dla przedsiębiorców i obywateli – mówił szef rządu.

Przewodniczący RE Donald Tusk i szef KE Jean-Claude Juncker nie wykluczają scenariusza, w którym Wielka Brytania opuści UE bez porozumienia z Brukselą. Juncker podkreśla jednak, że Wspólnota jest przygotowana na taki scenariusz.

Rozmowy dot. Brexitu będą kontynuowane na październikowym szczycie unijnym w Brukseli. Przywódcy zdecydują też wtedy, czy potrzebne będzie zwołanie kolejnego nieformalnego szczytu w tej sprawie w listopadzie.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl