fot. twitter.com/PremierRP

Premier M. Morawiecki przedstawi dziś informacje na temat stanu przygotowań państwa na rosnącą falę zakażeń koronawirusem

Premier Mateusz Morawiecki przedstawi dziś informacje na temat stanu przygotowań państwa na rosnącą falę zakażeń koronawirusem. Na nadzwyczajnym posiedzeniu zbiera się Sejm. Zajmie się on projektem PiS-u nowelizacji niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19.

Rośnie liczba zakażeń koronawirusem. Ministerstwo Zdrowia koncentruje swoje wysiłki na przekształcaniu szpitali na potrzeby leczenia COVID-19. Również niektóre prywatne placówki będą musiały zapewnić łóżka dla chorych na COVID. W każdym mieście wojewódzkim mają powstać szpitale tymczasowe. W Warszawie takie miejsce ma być na Stadionie Narodowym – mówił szef Kancelarii Premiera minister Michał Dworczyk.

– My musimy jako odpowiedzialny rząd myśleć o wszystkich wariantach, także o takich, kiedy system stanie na krawędzi wydolności – stwierdził Michał Dworczyk.

Sejm zajmie się dziś projektem noweli ustawy w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym spowodowanym wystąpieniem COVID-19, zwanym też ustawą „o dobrym Samarytaninie”.

– To jest ustawa, która ma zapewnić przede wszystkim bezpieczeństwo i godne warunki dla personelu medycznego, który z tak wielkim zaangażowaniem walczy z pandemią – powiedział Adam Niedzielski.

Zmiany przewidują podwojenie podstawowego wynagrodzenia dla medyków.

– Oprócz tego wszyscy medycy, którzy w wyniku walki z COVID-em będą skierowani na kwarantannę bądź izolację, mogą liczyć na pełną rekompensatę wynagrodzenia w tym okresie. Proszę pamiętać, że standardowo stosowane są zasady zwolnienia lekarskiego, czyli 80 procent płatności – oznajmił szef resortu zdrowia.

Takie rozwiązanie ma być również zastosowane dla służb mundurowych. Posłowie rozparzą też projekt Lewicy, który zakłada ustawowe uregulowanie obowiązku zakrywania ust i nosa w przypadku ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub epidemii. Sejm zajmie się również projektem ustawy „premia dla bohatera” autorstwa PSL. Polega on na comiesięcznym dodatku w wysokości 1500 zł dla pracowników ochrony zdrowia w czasie pandemii koronawirusa. W porządku obrad jest też projekt KO, który ma pomóc samorządom sprawniej działać w czasie pandemii. Tymczasem przedstawiciele branży gastronomicznej czy fitness obawiają się kolejnego lockdownu.

– Rok 2020 jest dla nas rokiem dramatycznym. Nie zdążyliśmy złapać oddechu po pierwszym lockdownie, a zafundowano nam kolejny. Tlenu w płucach mamy coraz mniej i za chwilkę naprawdę się udusimy – zaakcentował Robert Morawiec, przedstawiciel branży fitness.

– Z bólem już teraz byłem zmuszony zwolnić połowę swojej załogi, a naprawdę włożyli całe serce w to, aby rozruszać nasze lokale po marcowym lockdownie – podkreślił Beniamin Koziołek, przedstawiciel branży gastronomiczno-rozrywkowej.

Według nowych obostrzeń, od soboty lokale gastronomiczne mogą być otwarte do godz. 21.00. Zmniejszono także liczbę osób, które mogą jednocześnie przebywać w sklepach.

TV Trwam News

drukuj