Szczyt G20 z udziałem polskiego wicepremiera

W niemieckim Baden-Baden rozpocznie się dziś dwudniowe spotkanie ministrów i prezesów banków centralnych grupy G20. Polskę reprezentować będzie wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki, który został zaproszony przez niemieckiego szefa resortu finansów.

Wicepremier podkreślał, że podczas szczytu omawiane będą kwestie ważne dla Polski m.in. dotyczące zapobiegania unikania opodatkowania czy ucieczki wielkich korporacji do tzw. rajów podatkowych.

Poseł Janusz Szewczak, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Finansów Publicznych zwraca uwagę, że obecność Polski na elitarnym spotkaniu w okresie niepokojów na świecie jest znaczące.

– Dziś jest kwestia toczącej się wielkiej rywalizacji w globalnym świecie o podział zysków o nowe wpływy. Dobrze, że będziemy przynajmniej uczestnikami, oraz będziemy mogli poznać stanowiska innych. To jest dość elitarny klub. Myślę, że będzie szansa na przestawienie pewnej nowej wizji – naszej wizji polskiej, walki z kryzysem wybicia się na pewną suwerenność gospodarczą. To wszystko stawia nas w randze już poważnych nie tylko w Europie liczących się partnerów. Wydaje się, że to jest potwierdzenie właśnie, również tej znaczącej pozycji polskiej, która domaga się uznania po prostu jej roli, a nie tylko tak, jak było w minionych latach – dbania o własne i drobne interesiki oraz o ciepłą wodę w kraju – podkreślił pos. Janusz Szewczak.

Grupa G20 stanowi forum dialogu nad kluczowymi wyzwaniami gospodarczymi. Początkowo spotykała się na szczeblu ministrów finansów najbogatszych państw, później rozszerzono ją także na przywódców, którzy spotykają raz do roku.

Tegoroczny szczyt będzie dwunastym zebraniem w tym formacie. Wcześniejsze odbywały się m.in. w Pekinie, Kapsztadzie, Londynie i Waszyngtonie.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl