fot. PAP/Łukasz Gągulski

Premier M. Morawiecki: Niepodległość kosztuje; kosztuje wysiłek, nasze starania na arenie międzynarodowej, starania dyplomatyczne

Chcemy w Polsce rządzić się po naszemu, chcemy pozbyć się tych nawyków odpowiadania przed innymi trybunałami za nasze i nie nasze winy; jest tylko jeden trybunał, przed którym odpowiadamy, to trybunał naszej historii i naszej przyszłości –mówił w Krakowie premier RP Mateusz Morawiecki.

W swoim wystąpieniu w Krakowie premier Mateusz Morawiecki powiedział, że aby sprostać niepodległości „musimy pozbyć się pewnego nawyku, jaki wtłaczano nam do głów jakieś 300 lat”.

Ten nawyk, jak mówił, próbowano w nas wytworzyć także w latach III Rzeczpospolitej.

„To nawyk pewnego rodzaju, gorszości, nawyk mikromanii, to polityka pedagogiki wstydu, to próba zrzucania na nasze barki cudzych win i cudzych grzechów” – zaznaczył.

https://twitter.com/PremierRP/status/1458873912775913480

„Nas uczono, abyśmy słuchali innych przez dziesiątki i setki lat, a my chcemy w Polsce rządzić się po naszemu, po polsku. Chcemy pozbyć się tych nawyków odpowiadania przed innymi za nasze i nie nasze winy, za nasze i nie nasze grzechy, odpowiadania przed innymi trybunałami. Jest tylko jeden trybunał, przed którym odpowiadamy, to trybunał naszej historii i naszej przyszłości” – powiedział premier RP.

Aby niepodległość nam służyła przez setki lat, dodał, trzeba „budować suwerenne elity, w bardzo szerokim rozumieniu tego słowa”.

„Elity tamtej Rzeczypospolitej do 2015 roku z krótkimi przerwami dbały, no właśnie, o kogo? Najłagodniej powiem, że dbały przede wszystkim o siebie (…) to jest ich główny grzech. Na pewno grzechem części z nich jest agenturalność” – mówił szef rządu.

Niepodległość kosztuje i dziś przekonujemy się o tym ponownie – kosztuje wysiłek, nasze starania na arenie międzynarodowej, ale musimy przede wszystkim polegać na sobie – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu podkreślał, że Polska chce być silnym, podmiotowym państwem oraz że niepodległość zawdzięczamy wspaniałym pokoleniom. Zwracał też uwagę, że niepodległość kosztuje.

„Dzisiaj przekonujemy się o tym ponownie. Niepodległość kosztuje; kosztuje wysiłek, nasze starania na arenie międzynarodowej, starania dyplomatyczne” – mówił zaznaczając, że należy też wiedzieć, iż przede wszystkim musimy polegać na sobie.

„Dziś także musimy ufać przede wszystkim we własne siły i dziś jesteśmy wdzięczni tym, którzy na naszej wschodniej granicy dbają o naszą suwerenność, nasze bezpieczeństwo, bezpieczeństwo całej UE. Dziękujemy żołnierzom, funkcjonariuszom Straży Granicznej, Policji i innych służb” – mówił premier.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl