Premier M. Morawiecki: Dzięki wspólnemu wysiłkowi morderczy plan Niemców nie został zrealizowany

Niemcy realizowali swój morderczy plan zakładający, że II wojnę światową ma przetrwać 10-15 proc. obywateli polskich i innych z tej części Europy; dziś wiemy, że tylko ogromny, wspólny wysiłek wojenny doprowadził do tego, że nie został on zrealizowany – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Premier wziął dzisiaj udział w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady w Muzeum Więzienia Pawiak w Warszawie.

„Spotykamy się tutaj, by czcić pamięć tych naszych pomordowanych obywateli, rodaków, obywateli RP różnych narodowości i obywateli, którzy często w tej nierównej walce stawali ramię w ramię, okazując sobie braterstwo. W tak dramatycznych okolicznościach, w tak strasznym czasie monstrualnych niemieckich zbrodni, nie jesteśmy sobie w stanie my, dzisiejsze pokolenia, wyobrazić, co to znaczyło wówczas podać kromkę chleba, szklankę wody drugiemu człowiekowi” – mówił premier.

Podkreślał, że „tu, na tym miejscu uświęconym krwią wielu bohaterów, Niemcy dokonywali licznych zbrodni”. Przypominał, że zbrodnie te zaczęły się już w 1939 r.; mówił, że w czasie operacji „Tannenberg” tylko w ciągu dwóch miesięcy dokonano ponad 700 egzekucji masowych i wymordowano ponad 20 tys. osób na samym początku II wojny światowej.

„Więziono, katowano, mordowano – tak jak w tym więzieniu – dziesiątki tysięcy obywateli Rzeczypospolitej. Niemcy realizowali z morderczą skutecznością swój morderczy plan; on wobec obywateli II RP nazywał się >>Generalplan Ost<< – mały plan i duży plan; nie zdążyli wcielić go w życie” – mówił szef rządu, zauważając, że u założeń tego planu „stało to, że ma przetrwać II wojnę światową najwyżej 10-15 proc. obywateli polskich i innych obywateli z tej części Europy”.

„My dzisiaj wiemy, że tylko ogromny, wspólny wysiłek wojenny doprowadził do tego, że ten straszny plan nie został zrealizowany. I w tych walkach uczestniczyliście państwo, dzisiejsi świadkowie tamtych lat, i jesteśmy wam winni ogromną wdzięczność i ogromną pamięć. Tę pamięć obiecujemy – pamięć, która trwa, która jest pielęgnowana” – dodał premier.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl