fot. twitter.com

Komisja ds. Amber Gold podsumowała wątek służb specjalnych; trwa przesłuchanie kolejnego świadka

Po godzinie 9.00 członkowie sejmowej komisji śledczej ds. Amber Gold zebrali się na posiedzeniu niejawnym, by podsumować przesłuchania świadków w wątku dot. służb specjalnych, policji i Biura Ochrony Rządu. Z kolei od godz. 10.00 trwa przesłuchanie kolejnego świadka w wątku dot. służb skarbowych.

Zeznania składa były główny specjalista w Departamencie Administracji Podatkowej Ministerstwa Finansów Tadeusz Owczarz. Po południu przed komisją stanie natomiast były dyrektor Izby Skarbowej w Gdańsku Mirosław Kowalski.

Poseł Kukiz‘15 Tomasz Rzymkowski mówi, że komisja będzie chciała wyjaśnić, dlaczego organy podatkowe nie przeprowadziły kontroli Amber Gold.

Jako komisja spodziewamy się informacji, dlaczego w chwili, kiedy w listopadzie 2011 r. I Urząd Skarbowy w Gdańsku był w dyspozycji wiedzy na temat nieprawidłowości względem urzędów skarbowych czy całego systemu fiskalnego w Polsce ze strony Amber Gold, nie podjął czynności kontrolnych, a w zasadzie odstąpił od tejże kontroli. Następne czynności odbyły się dopiero w lutym 2012 r. To jest absolutnie niewytłumaczalne, tym bardziej, że wówczas w dyspozycji I Urzędu Skarbowego w Gdańsku była wiedza o tym, że Amber Gold nie płaci podatków, nie składa deklaracji podatkowych; że bilanse, które były przedłożone w 2009 r., są w bardzo wybrakowanej jakości – wskazuje Tomasz Rzymkowski.

Firma Amber Gold powstała na początku 2009 r. i miała inwestować w złoto i inne kruszce. Klientów kusiła wysokim oprocentowaniem inwestycji. Spółka ogłosiła likwidację 13 sierpnia 2012 r., a tysiącom swoich klientów nie wypłaciła powierzonych jej pieniędzy i odsetek od nich.

 

RIRM

drukuj