fot. PAP/Tomasz Gzell

Kolejne przesłuchanie przed komisją ds. VAT

Sejmowa komisja śledcza ds. VAT przesłuchuje dziś Jerzego Martiniego, byłego członka Rady Konsultacyjnej Prawa Podatkowego przy Ministerstwie Finansów. To doradca podatkowy specjalizujący się w tematyce VAT. Zeznanie rozpoczęło się w samo południe. 

Jerzy Martini był jednym z autorów apelu skierowanego przez doradców podatkowych w czerwcu 2010 roku do resortu finansów. Apel dotyczył wprowadzenia tzw. odwróconego VAT na obrót uprawnieniami do gazów cieplarnianych.

Odwrócony VAT to jedno z najpopularniejszych i najskuteczniejszych narzędzi walki z przestępczością podatkową. Według zeznań, propozycja dość szybko weszła w życie.

Czy może pamięta pan okoliczności, jakie były przyczyny skierowania takiego apelu do Ministerstwa Finansów? – pytał przewodniczący komisji Marcin Horała.

– Sprawa wyniknęła wskutek mojego spotkania z kolegą z tej samej kancelarii z Holandii, który opowiadał, jak pomógł lokalnym władzom w wykryciu oszustw VAT-owskich na handlu uprawnieniami do emisji CO2. Wyszło na to, że za wyjątkiem Polski i Włoch wszystkie większe państwa wprowadziły już odwrotne obciążenie. Domyślaliśmy się, że skala oszustw w tym zakresie jest dosyć duża, bo z doniesień medialnych było widać, że giełda, na której następował obrót prawami do emisji, bardzo dobrze sobie radziła – wskazał świadek.

Komisja została powołana do życia w lipcu ubiegłego roku, a prace musi zakończyć jeszcze w tej kadencji Sejmu. Przesłuchała już kilkunastu byłych członków rządu, m.in. byłego ministra finansów Jana-Vincenta Rostowskiego. Na koniec maja planowane jest przesłuchanie byłego premiera Donalda Tusk.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj