PE: dziś głosowanie ws. przepisów o delegowaniu pracowników

W Parlamencie Europejskim odbędzie się dziś ważne dla polskich firm przewozowych głosowanie. Europosłowie na sesji plenarnej mają zdecydować, czy popierają korzystne dla Polski ustalenia komisji parlamentarnej z ubiegłego tygodnia. Dotyczyły one wyłączenia transportu międzynarodowego z przepisów o delegowaniu pracowników.

Nie jest wykluczone, że będą wprowadzone zmiany, choć nie zakończy to prac nad przepisami. Europoseł Zbigniew Kuźmiuk mówi, że liczy na poparcie korzystnych dla Polski rozwiązań.

Mam taka nadzieję. Nad tym pracujemy. Udało się przekonać posłów z kilku krajów Europy Zachodniej, m.in. z Hiszpanii i Portugalii. Mamy nadzieję, że swojego stanowiska nie zmienią Niemcy, choć nie ukrywajmy, spora część europosłów z krajów Europy Zachodniej będzie próbowała to wyłączenie transportu międzynarodowego zablokować – wskazuje Zbigniew Kuźmiuk.

Polska ma jedną z największych flot transportowych w Unii, dlatego nie spodobała się jej propozycja Komisji Europejskiej. Kierowcy ciężarówek po trzech dniach od przekroczenia granicy unijnego państwa mieliby być obejmowani rygorystycznymi przepisami o delegowaniu pracowników. Nasi przewoźnicy argumentują, że to oznaczałoby wzrost kosztów i biurokratycznych wymogów. Wskazują, że to protekcjonizm i próba wyeliminowania ich z rynku Europy Zachodniej.

 

RIRM

drukuj