fot. pixabay.com

Prof. Z. Krasnodębski domagał się w PE zmian w unijnej polityce energetycznej i klimatycznej

Europoseł PiS, prof. Zdzisław Krasnodębski, przekonywał w Parlamencie Europejskim, że konieczna jest zmiana całej polityki energetycznej i klimatycznej Unii Europejskiej. PE debatował we wtorek na temat społecznych i gospodarczych skutków wojny na Ukrainie i wprowadzenia podatku od nadmiernych zysków.

– Potrzeba odważnych i szybkich interwencji rynkowych, by ochronić konsumentów przed negatywnymi skutkami wysokich cen energii. Trzeba np. jak najszybciej doprowadzić do ograniczenia cen hurtowych gazu. Konieczne jest zamrożenie cen uprawnień ETS i wprowadzenie mechanizmów ograniczających wzrost ich cen – mówił prof. Zdzisław Krasnodębski.

Europoseł PiS podkreślał, że potrzeba czegoś więcej niż tylko doraźnych rozwiązań. Wskazywał, że Komisja Europejska jest współwinna obecnej sytuacji.

– Komisja powinna dbać, by najsilniejsze państwa nie utrudniały konkurencji na rynku wewnętrznym swoimi interwencjami czy pomocą dla przedsiębiorstw. Trzeba czegoś więcej niż tylko doraźnych rozwiązań. Konieczne jest przemyślenie i zmiana całej dotychczasowej polityki energetycznej i klimatycznej Unii. W swoim inauguracyjnym przemówieniu w 2019 r. pani przewodnicząca mówiła, że jej Komisja będzie geopolityczna; tymczasem ta Komisja w swoich szczytnych klimatyczno-energetycznych projektach ignorowała polityczne realia, tak jakby nie było Chin i Rosji – zwracał uwagę eurodeputowany.

TV Trwam News

drukuj