fot. Monika Bilska

Komisja prawna PE przeprowadzi dziś dyskusję nt. praworządności w krajach UE

Komisja prawna Parlamentu Europejskiego przeprowadzi dziś kolejną dyskusję nt. praworządności w krajach Unii. W posiedzeniu weźmie udział m.in. komisarz ds. sprawiedliwości, który wcześniej o sytuacji w Polsce i na Węgrzech rozmawiał z komisją wolności obywatelskich.

Według służb prasowych europarlamentu, dziś omówiona ma być kwestia wsparcia wymiaru sprawiedliwości i podjętych niedawno inicjatyw w krajach UE, które – zdaniem unijnych urzędników – stwarzają ryzyko podważenia praworządności.

Europosłowie mają też badać wpływ pandemii na funkcjonowanie europejskiego systemu wymiaru sprawiedliwości.

Niestety, niektórzy biurokraci i unijne instytucje dalej brną w kwestie praworządności państw członkowskich – wskazał europoseł Witold Waszczykowski. Jak ocenił, w dalszym ciągu ma to charakter ideologiczny.

– Dlatego, że nie ma żadnych podstaw prawnych w prawie europejskim, aby zajmować się praworządnością w jakimkolwiek kraju członkowskim, ponieważ nie jest definiowana w żadnym prawnie wiążącym dokumencie Unii Europejskiej. To są działania ideologiczne przeciwko polskiemu rządowi, również węgierskiemu – zauważył Witold Waszczykowski.  

Z kolei wczoraj Komisja Europejska na swoim cotygodniowym posiedzeniu zajmowała się sytuacją w Polsce w kontekście planowanych na maj wyborów prezydenckich.

Jak poinformował rzecznik tej instytucji, komisarze powtórzyli swoje stanowisko o „konieczności zapewnienia wolnych i uczciwych wyborów”.

 

RIRM

drukuj