fot. PAP/Grzegorz Michałowski

Domy dziecka oraz domy pomocy społecznej otrzymają prawie 500 mln zł

Prawie 500 milionów zł trafi na szybką pomoc dla instytucji opieki. Środki zostaną przeznaczone na wsparcie domów dziecka oraz domów pomocy społecznej.

Resorty funduszy oraz rodziny włączyły do Funduszowego Pakietu Antywirusowego zestaw działań służących poprawie sytuacji osób przebywających w instytucjach opieki całodobowej.  Projekty będą finansowane z pieniędzy unijnych w programie „Wiedza, Edukacja i Rozwój”. O szczegółach mówi minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

– To prawie 500 mln zł z Europejskiego Funduszu Społecznego, który wygospodarowaliśmy z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach rządowej puli funduszy unijnych. Na zaproponowane przez nas zmiany zgodziła się Komisja Europejska. 130 mln zł trafi m.in. do domów dziecka i rodzin zastępczych na sprzęt i oprogramowanie do zdalnej nauki, maseczki, rękawiczki, środki dezynfekcyjne oraz zakup wyposażenia do organizacji miejsc kwarantanny dla dzieci objętych opieką zastępczą. Szacujemy, że pomoc trafi do 20 tys. rodzin i instytucji sprawujących taką opiekę – wskazuje Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Z kolei blisko 350 milionów złotych zostanie przeznaczonych na poprawę sytuacji mieszkańców ponad 800 domów pomocy społecznej. Projekty będą realizowane przez 16 regionalnych ośrodków polityki społecznej w formule grantowej lub partnerskiej. Ich celem jest ochrona życia i zdrowia pensjonariuszy DPS-ów oraz zapobieganie rozprzestrzeniania się COVID-19. Ze środków będzie można m.in. zakupić testy wykrywające koronawirusa oraz zapewnić środki ochrony osobistej.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj