fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Min. M. Maląg: Przekazaliśmy 20 mln zł na wsparcie powiatów w prowadzeniu domów pomocy społecznej

Przekazaliśmy 20 mln zł na wsparcie powiatów w prowadzeniu domów pomocy społecznej oraz zapewniliśmy placówkom środki ochronne: maseczki, rękawiczki i płyny do dezynfekcji – powiedziała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

Według danych MRPiPS w Polsce działają 824 domy pomocy społecznej (DPS) oferujące miejsca dla 80,8 tys. osób. Ostatnio władze samorządowe informowały o wielu przypadkach zakażenia koronawirusem u podopiecznych i personelu tych placówek, między innymi w Niedabylu i w Tomczycach (woj. mazowieckie), w Drzewicy (łódzkie) i Koszęcinie (śląskie).

Minister Marlena Maląg od 13 marca codziennie bierze udział w wideokonferencjach z dyrektorami wszystkich wydziałów polityki społecznej Urzędów Wojewódzkich między innymi w sprawie sytuacji w DPS-ach.

„Od momentu wybuchu pandemii oraz wprowadzenia środków zaradczych przez rząd pozostajemy w stałym kontakcie z wojewodami, monitorujemy sytuacje w domach pomocy społecznej, wydajemy zalecenia i rekomendację i przede wszystkim szukamy rozwiązań, które poprawią stan bezpieczeństwa w placówkach” – przekonywała szefowa MRPiPS.

„Doskonale rozumiemy sytuację, w jakiej znaleźli się mieszkańcy i pracownicy domów pomocy społecznej ze względu na rozprzestrzenianie się koronawirusa, dlatego troszczymy się o to, by jak najszybciej wróciła do normy oraz żeby życie i zdrowie wszystkich nie było zagrożone” – powiedziała Marlena Maląg.

Wśród działań pomocowych skierowanych do domów pomocy społecznej minister wymieniła m.in. przekazanie dodatkowych 20 mln zł z rezerwy celowej budżetu państwa na wsparcie powiatów w prowadzeniu domów pomocy społecznej. Jak wyjaśniła Marlena Maląg, pieniądze są w dyspozycji Urzędów Wojewódzkich; ponownie potrzeby finansowe DPS-ów weryfikowane będą w czerwcu.

Minister podkreśliła również, że na wniosek MRPiPS do placówek trafiły środki ochronne – maseczki, rękawiczki i płyny do dezynfekcji – przekazane przez Agencję Rezerw Materiałowych oraz KGHM.

„Robimy, co w naszej mocy, żeby mieszkańcy i pracownicy domów pomocy społecznej byli w należyty sposób zabezpieczeni, nie pozostawiamy ich bez opieki” – zadeklarowała Marlena Maląg.

Zapewniła, że jej resort odpowiada na potrzeby DPS-ów, a sytuacja monitorowana jest na bieżąco.

PAP

drukuj