fot. pixabay.com

Wsparcie dla Ukraińców

Ruszyła wypłata 500 plus dla obywateli Ukrainy, przybywających do Polski w związku z działaniami wojennymi. Ukraińcy, którzy po 24 lutego znaleźli się w Polsce, występują o 500 plus. Do 12 maja złożyli przeszło 445 tys. wniosków, które dotyczą ok. 691 tys. dzieci.

 

 

Pierwsze świadczenia trafiły już do ukraińskich rodzin – mówi rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Paweł Żebrowski.

 

– Już ponad 300 takich świadczeń zostało wypłaconych i będą one wypłacane regularnie w najbliższych tygodniach, tak jak są wypłacane obywatelom Polski czy też innym cudzoziemcom – zaznacza Paweł Żebrowski.

 

Zainteresowanie 500 Plus dla ukraińskich dzieci jest spore – mówi kierownik biura terenowego ZUS w Sopocie, Dorota Suchora.

 

– Jeśli chodzi o biuro terenowe ZUS w Sopocie, złożonych zostało 700 wniosków i dotyczyło ono 1100 dzieci – wskazuje Dorota Suchora.   

 

Wypłacanie świadczenia 500 Plus dla ukraińskich dzieci na zasadach takich, jak w przypadku polskich dzieci, może mieć sens – zaznacza socjolog, dr Jerzy Żurko.

 

– W momencie, kiedy byśmy doszli do wniosku, że najlepszym sposobem na zagospodarowanie uchodźców z Ukrainy jest po prostu zasymilowanie ich albo ich potomków – tłumaczy dr Jerzy Żurko. 

 

ZUS wprowadza jednak mechanizmy zabezpieczające w razie, gdyby dochodziło do nadużyć związanych z poborem świadczenia 500 Plus – mówi Paweł Żebrowski.

 

– Obywatele Ukrainy, którzy wracają do swojego kraju i wracają na dłużej niż 30 dni, muszą poinformować o tym ZUS i wówczas świadczenie jest wstrzymywane. Jeżeli taka osoba nie powiadomi ZUS, to ZUS będzie mógł zweryfikować to, czy dana osoba, która pobiera to świadczenie, jest w Polsce czy też nie – podkreśla rzecznik Zakładu.

 

ZUS w tym celu ma dostęp do baz danych Straży Granicznej, oświatowych i baz danych, jeśli chodzi o składkę zdrowotną. Nieprawomocnie pobierane świadczenie będzie skutkowało odpowiednią karą.

 

Osoba, która pobierze to świadczenie i pobierze je w niewłaściwy sposób, nienależyty sposób – wówczas to świadczenie jest nienależne – będzie musiała oddać to świadczenie z odsetkami. Można więc powiedzieć, że nie opłaca się pobierać świadczenia 500 Plus i nie poinformować o tym ZUS – zaznacza Paweł Żebrowski.

 

Wojewódzkie oddziały ZUS otrzymują kilka sygnałów dziennie o powrotach Ukraińców do kraju.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl