fot. pixabay.com

Bez porozumienia ws. embarga na rosyjską ropę

Unia Europejska wciąż nie doszła do porozumienia w sprawie szóstego pakietu sankcji wobec Rosji. Główny postulat, czyli embargo na ropę, budzi wątpliwości Węgier. Dziś prezydent RP Andrzej Duda i premier RP Mateusz Morawiecki będą namawiać węgierską prezydent, która składa wizytę w Polsce, do zmiany polityki.

 

Powiązania biznesowe, jakie Władimir Putin rozwinął w Europie w ostatnich latach, wciąż finansują jego wojenną machinę. Państwa unijne płacą miliardy euro za gaz i ropę ze Wschodu. Polska chce to przerwać, ale w ostatnich latach w swoich próbach uniezależniania się od surowców z Kremla była mocno osamotniona.

 

– Inne państwa nie prowadziły podobnej polityki zarówno w kontekście ropy, jak i gazu. Jeszcze pół roku temu część naszych zachodnich partnerów uważała, że gazociąg Nord Stream 2 jest najlepszym projektem w historii, stabilizującym bezpieczeństwo energetyczne tych gospodarek – mówił Marcin Przydacz, wiceminister spraw zagranicznych.

Wojna na Ukrainie obnażyła błąd unijnej polityki. Pokazała, że Rosji nie można ufać. Unia, w trosce także o własne bezpieczeństwo, podejmuje działania, których celem jest odcięcie się od surowców z Kremla. Robi to jednak za późno. Propozycja, by nałożyć embargo na rosyjską ropę, Komisja Europejska uwzględniła w szóstym pakiecie sankcji. Wśród państw członkowskich nie wszyscy jednak są w tej sprawie zgodni, co potwierdziło poniedziałkowe spotkanie unijnych ministrów spraw zagranicznych.

 

– Niestety dzisiaj nie udało się osiągnąć porozumienia w celu sfinalizowania szóstego pakietu sankcji. Sprawa wróci do ambasadorów, którzy będą kontynuować dyskusję – podkreślił Josep Borrell, szef unijnej dyplomacji.

Embarga na ropę obawiają się Węgrzy. Okresu przejściowego w uniezależnianiu się od Rosji mogą potrzebować też Słowacy, Czesi i Bułgarzy. Viktor Orban, który w poniedziałek ponownie został zaprzysiężony na premiera Węgier, postawił warunki. I to od ich realizacji uzależnia postawę swojego kraju wobec szóstego pakietu sankcji.

 

– Węgry dla dobra jedności europejskiej nie zablokują sankcji, o ile nie przekroczą one węgierskiej czerwonej linii samoobrony gospodarczej, czyli nie zagrożą bezpieczeństwu energetycznemu Węgier – wskazał polityk.

Dziś wizytę w Polsce składa nowa prezydent Węgier. Katalin Novak spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą i premierem Mateuszem Morawieckim.

Polska będzie próbowała zachęcać Budapeszt do rewizji swojego stanowiska wobec Ukrainy. Z Pałacu Prezydenckiego płynie sygnał, że cała Europa Środkowa powinna w sprawie sankcji mówić jednym głosem. Na razie z ust węgierskiej prezydent usłyszeliśmy słowa potępiające rosyjską agresję i mówiące stanowcze: „Nie!” wszelkim próbom przywrócenia Związku Sowieckiego.

 

„To nie jest nasza wojna, ale jest ona toczona także przeciwko nam, przeciwko kochającym pokój, pragnącym bezpieczeństwa, wzajemnego szacunku i dobrobytu Węgrom. Żądamy zbadania i ukarania zbrodni wojennych” – powiedziała Katalin Novak.

Polska oczekuje, że do porozumienia w sprawie szóstego pakietu sankcji dojdzie przed najbliższym szczytem Rady Europejskiej.

 

– Najpóźniejszym momentem powinno być to spotkanie, ale wierzę głęboko, że Komisja Europejska, która bierze na siebie ciężar rozmów, doprowadzi rozmowy do pozytywnego końca dużo szybciej – podkreślił Marcin Przydacz, wiceminister spraw zagranicznych.

Szczyt unijny jest zaplanowany na 30 maja. Ukraina – jak podkreśla jej minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba – nie zgodzi się na usunięcie embarga na ropę z szóstego pakietu sankcji.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl