fot. PAP/Paweł Supernak

Wiceszef MSZ: Jagland docenił, że opinia Komisji Weneckiej trafiła do Sejmu

Sekretarz generalny Rady Europy Thorbjoern Jagland docenił fakt, że opinia Komisji Weneckiej w sprawie zmian w Trybunale Konstytucyjnym została przekazana do Sejmu – powiedział wiceszef MSZ Aleksander Stępkowski dzisiejszym spotkaniu Jaglanda w resorcie dyplomacji.

– Bardzo docenił fakt, w jaki sposób opinia Komisji Weneckiej została potraktowana, tzn. że została przekazana do Sejmu, wskazał, że to dokładnie idzie po linii rekomendacji – tak Stępkowski relacjonował opinię Jaglanda.

Jak dodał, decyzja konweniuje z rekomendacjami Komisji Weneckiej, a Thorbjoern Jagland doceniał, że w ten proces będą zaangażowani zarówno politycy, jak i eksperci.

W wydanym komunikacie MSZ poinformował, że podczas rozmowy na temat TK szef resortu Witold Waszczykowski przedstawił stanowisko, iż polski rząd ,,sam zwrócił się do Komisji Weneckiej z wnioskiem o opinię i chociaż jest rozczarowany jej treścią, to jednak podchodzi do niej pozytywnie przekazując ją Sejmowi, by tam, zarówno w gronie ekspertów, jak i polityków, podjęto refleksję nad możliwymi kierunkami zmian”.

Jak podało biuro rzecznika prasowego ministerstwa, rozmowa ministra z sekretarzem generalnym RE przebiegła w dobrej atmosferze i dotyczyła przede wszystkim współpracy między Polską a Radą Europy. Waszczykowski podkreślał w tym kontekście polskie zaangażowanie w działalność Rady w zakresie praw człowieka i praworządności.

Waszczykowski i Jagland poruszyli również m.in. tematy regionalnego bezpieczeństwa, szczytu NATO w Warszawie, przyszłości UE w kontekście ,,Brexitu”, kryzysu uchodźczego, sytuacji na Ukrainie i Białorusi oraz kwestię reformy Europejskiego Trybunału Praw Człowieka – przekazało MSZ w komunikacie.

Resort podkreślił, że Jagland wysoko ocenił zarówno współpracę RE z Polską, jak i ,,otwarcie, z jakim polskie władze potraktowały opinię Komisji Weneckiej przekazując jej tekst Sejmowi”.

We wcześniejszej wypowiedzi dla mediów – bezpośrednio po spotkaniu Jaglanda z szefem polskiego MSZ – Stępkowski ocenił około półgodzinne rozmowy jako ,,bardzo dobre” i poinformował, że poruszono w nich m.in. ,,tematy dotyczące sytuacji wewnętrznej w Polsce”. Według nieoficjalnych informacji, oprócz kwestii TK, wśród tematów rozmowy znalazły się również reforma prokuratury oraz zmiany w mediach publicznych.

– Widać było, że wychodził z tego spotkania bardzo zadowolony; został zaopatrzony w dużą ilość informacji i wydawał się tymi informacjami bardzo usatysfakcjonowany – przekonywał Stępkowski.

Odnosząc się do sytuacji wewnętrznej sekretarz generalny Rady Europy miał zaznaczyć – według Stępkowskiego – że ,,bardzo ważne jest porozumienie między wszystkimi siłami politycznymi”.

– Podkreślał, że będzie namawiał wszystkich do tego, żeby właśnie to porozumienie i rozmowy zacząć – dodał wiceminister.

Według relacji Stępkowskiego, Jagland wskazywał również na potrzebę rozwagi ,,w dokonywaniu jakichkolwiek zmian”.

Jak mówił, przedmiotem dużego zainteresowania sekretarza generalnego RE w rozmowie z szefem polskiej dyplomacji były również relacje Polski z jej wschodnimi sąsiadami.

– Rada Europy bardzo dużą wagę przywiązuje do roli Polski w integrowaniu chociażby Białorusi z resztą Europy, z ułatwianiem Białorusi drogi w kierunku RE i instytucji europejskich – relacjonował Stępkowski.

Pytany, czy sekretarz generalny Rady Europy pytał o publikację wyroku TK, Stępkowski odparł: ,,nie, ten wątek się nie pojawił podczas rozmów”.

– Trzeba pamiętać, że żeby opublikować wyrok, najpierw musi być wyrok. Wyrok zapada w wyniku zaistniałych, bardzo określonych przesłanek proceduralnych, tak że tutaj problem sytuuje się na zupełnie innej płaszczyźnie – dodał.

Dziennikarze pytali też, czy Jagland nalegał na stronę polską, by ta wdrożyła rekomendację opinii Komisji Weneckiej.

– Trudno tę wymianę zdań potraktować jako rekomendację, dominowało takie poczucie satysfakcji, jeśli chodzi o otwartość strony polskiej w sposobie potraktowania opinii Komisji Weneckiej – powiedział.

Po spotkaniu w MSZ, Jagland spotkał się w Sejmie z marszałkiem Markiem Kuchcińskim; następnie sekretarz generalny RE rozmawiał z ministrem sprawiedliwości i prokuratorem generalnym Zbigniewem Ziobrą. W dalszej kolejności zaplanowano spotkania Jaglanda z ministrem kultury i wicepremierem Piotrem Glińskim, prezydentem Andrzejem Dudą i premier Beatą Szydło.

O przekazaniu opinii Komisji Weneckiej do Sejmu zdecydowała premier Szydło. Tam ma zostać wypracowane rozwiązanie sporu wokół TK. W czwartek odbyło się spotkanie liderów partii, na którym rozmawiano o możliwości przełamania kryzysu. Szef PiS Jarosław Kaczyński poinformował po nim, że Sejm podejmie prace nad nową ustawą o TK. Szef PO Grzegorz Schetyna oświadczył natomiast, że na spotkaniu nie było przełomu i nie widzi obecnie szans na kompromis.

Konkluzją opinii Komisji Weneckiej – jak informowała sama Komisja – było stwierdzenie, że ,,osłabianie efektywności Trybunału podważy demokrację, prawa człowieka i rządy prawa” w Polsce. W opinii mowa jest o tym, że ,,zarówno poprzednia, jak i obecna większość w polskim parlamencie podjęły niekonstytucyjne działania”.

 

 

PAP/RIRM/TV Trwam News

drukuj