UE: komisarz ds. energii powiązany rodzinnie ze spółką w raju podatkowym

Żona unijnego komisarza ds. energii Miguela Canete figuruje wśród osób mających powiązania z tajnymi firmami w Panamie, służącymi obchodzeniu przepisów podatkowych. KE zapewnia, że nie ma mowy o konflikcie interesów.

Z tzw. Panama Papers, czyli dokumentów ujawnionych w niedzielę m.in. dzięki Międzynarodowemu Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych (ICIJ), wynika, że Micaela Domecq Solis-Beaumont, czyli żona unijnego komisarza ds. energii była upoważniona do zatwierdzania transakcji w imieniu zarejestrowanej w Panamie spółki Rinconada Investments Group SA.

Firma ta została założona 2005 roku i była aktywna, gdy Canete był ważnym politykiem hiszpańskim. Z informacji na stronie ICIJ wynika, że kancelaria Mossack Fonseca w Panamie, z której pochodzi wyciek dokumentów w tej sprawie, uznała spółkę za nieaktywną w styczniu 2010 roku.

Sprawa kładzie się jednak cieniem na Canete i Komisji Europejskiej, która za jeden ze swoich priorytetów uznaje walkę z unikaniem opodatkowania.

– Zgodnie z informacjami dostarczonymi przez komisarza Canete, jego deklaracja wydaje się zgodna z kodeksem postępowania komisarzy, obejmując całą aktywność zawodową i interesy finansowe żony komisarza, które mógłby stanowić potencjalny konflikt interesów – oświadczył na dzisiejszej konferencji prasowej rzecznik Komisji Europejskiej Margaritis Schinas.

Jak podkreśliła firma, która pojawia się w doniesieniach prasowych, nie była aktywna na długo, zanim Canete objął swoje stanowisko w KE w listopadzie 2014 roku.

– Firma, która jest nieaktywna przez kilka lat, nie może powodować niezgodności z deklaracją [dotyczącą potencjalnych konfliktów interesów] – zapewniał Schinas.

Komisja Europejska nie chciała też komentować informacji, które mówią o tym, że prezydent Ukrainy Petro Poroszenko jest również wśród osób posiadających firmy w rajach podatkowych.

– Nasze relacje z Ukrainą są zorganizowane w taki sposób, by dostarczały rezultatów w konkretnych obszarach, nad którymi wspólnie blisko pracujemy, i to jest coś co ma znaczenie – oświadczył rzecznik KE.

Ujawnione w niedzielę ,,Panama Papers” to około 11,5 miliona dokumentów, które wyciekły z kancelarii Mossack Fonseca w Panamie. Według mediów dokumenty te sugerują, iż 140 polityków i innych osobistości oficjalnych z całego świata, w tym 12 obecnych i byłych szefów państw oraz rodziny bądź krąg przyjaciół 60 dalszych, ma powiązania z tajnymi firmami offshore, służące obchodzeniu przepisów podatkowych w ich krajach.

Wśród korzystających z usług panamskiej kancelarii są też m.in. piłkarz Lionel Messi i były szef UEFA Michel Platini. Wynika z nich, że firma ta pomaga swym klientom prać pieniądze i uchylać się od płacenia podatków.

 

PAP/RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl