fot. flickr.com

Różne warianty pomocy frankowiczom

Rząd może wycofać się z planów przewalutowania kredytów we franku szwajcarskim – poinformowała Agencja Reutera. Rozważne są różne warianty pomocy frankowiczom.

Wśród proponowanych rozwiązań rząd może umożliwić zadłużonym m.in. odzyskanie części kosztów pożyczek lub całkowitą z nich rezygnację. Zdaniem Agencji Reutera nowe propozycje rządu mają związek z badaniem opinii publicznej.

Ponad połowa badanych Polaków jest przekonana, że banki po zrealizowaniu pomocy dla frankowiczów w pierwotnej wersji przerzucą koszty takiego procesu na resztę klientów. Przeciwna temu rozwiązaniu jest także Komisja Nadzoru Finansowego.

Przewalutowanie tych kredytów jest rozwiązaniem jedynym i niezbędnym z punktu widzenia interesu gospodarczego państwa polskiego – mówi ekonomista Jerzy Bielewicz, prezes stowarzyszenia „Przejrzysty Rynek”.

Sądzę, że jest to bańka informacyjna – rezygnacja z przewalutowania tych kredytów – dlatego, że to musi nastąpić z punktu widzenia Polski. My wszyscy płacimy za te kredyty walutowe. Wysokie stopy procentowe odzwierciedlają zwiększone ryzyko w systemie bankowym. Więc również odbija się to na cenie długu Polski na rynkach międzynarodowych. To nie jest więc kwestia czy, ale kwestia, by to jak najszybciej dokonać, żeby nie płacić tego frycowego za błąd bankowców, którzy nie wiadomo dlaczego zaczęli udzielać tak ryzykownych instrumentów finansowych Kowalskiemu – wskazuje Jerzy Bielewicz.

Prace nad pomocą dla frankowiczów prowadzone są w Kancelarii Prezydenta. Nowe propozycje i plan ich wdrożenia mają być gotowe do końca maja.

Dziś szef prezydenckiego biura prasowego Marek Magierowski powiedział, że prezydent Andrzej Duda nie wycofuje się z przygotowania projektu ustawy frankowej. Dodał, że nie ma na razie konkretnych propozycji zmian w pierwotnym projekcie przedłożonym Komisji Nadzoru Finansowego, ale dopuszczana jest taka możliwość.

Z kolei minister finansów Paweł Szałamacha zdementował doniesienia o tym, że polski rząd zamierza wycofać się z pomocy dla frankowiczów.

RIRM

drukuj