fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

UE/Nieoficjalnie: blisko porozumienia ws. stanowisk; trwają konsultacje z PE

Przywódcy unijnych państw członkowskich uzgodnili wstępnie pakiet nazwisk do objęcia głównych stanowisk w UE – podało PAP źródło dyplomatyczne. Negocjacje się nie zakończyły, bo grupa EPL w PE nie chce się zgodzić, by socjaliści kierowali europarlamentem przez 5 lat.

Zestaw, co do którego jest wstępne, nieformalne jeszcze, porozumienie, przewiduje, że Komisję Europejską obejmie niemiecka minister obrony Ursula von der Leyen (EPL), Radę Europejską premier Belgii Charles Michel (liberał), a stanowisko szefa unijnej dyplomacji Hiszpan Josep Borrell (S&D). Przewodniczącym Parlamentu Europejskiego miałby być Bułgar Sergej Staniszew (S&D).

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk prowadził przez kilka godzin konsultacje z liderami unijnymi w tej sprawie. Szefowie państw i rządów spotykali się w mniejszych grupach i bilateralnie. Tuż po 15.00 Tusk rozmawiał z premierami Grupy Wyszehradzkiej.

Według źródeł PAP problemem jest obecnie sprzeciw Europejskiej Partii Ludowej w Parlamencie Europejskim, by oddawać socjalistom (Staniszewowi) stanowisko przewodniczącego tej instytucji na pięć lat. Chadecy chcieliby, by ich kandydat wiodący Manfred Weber przynajmniej przez dwa i pół roku szefował PE. Niewykluczone, że ogłoszenie porozumienia będzie możliwe dopiero po spotkaniu frakcji Europejskiej Partii Ludowej w Strasburgu, które ma się odbyć o godz. 18.00.

PAP/RIRM

drukuj