Austriackie MSZ przeciwne Europie dwóch prędkości

Dla Austrii model Unii Europejskiej dwóch prędkości, który popierają Niemcy i Francja, nie jest najlepszym rozwiązaniem – powiedział dziś późnym wieczorem szef austriackiej dyplomacji Sebastian Kurz.

W austriackiej telewizji publicznej ORF Kurz stwierdził: „To nie jest scenariusz, którego byśmy sobie życzyli”.

„O wiele lepsza będzie Unia Europejska, która w zasadniczych kwestiach polityki zagranicznej, obrony i bezpieczeństwa udowodni swoją zdolność do wspólnego działania” – podkreślił szef austriackiej dyplomacji.

Polityk wskazał przede wszystkim na konieczność ochrony granic zewnętrznych UE i szybkiego reagowania na zagrożenie terrorystyczne.

„Wierzę, że będziemy szli właśnie w tym kierunku” – powiedział Kurz.

Przywódcy Francji, Niemiec, Włoch i Hiszpanii na szczycie w Wersalu pod Paryżem opowiedzieli się w poniedziałek za Unią Europejską różnych prędkości, co ma pozwalać pewnym krajom członkowskim na szybszą integrację w wybranych dziedzinach.

Spotkanie w Wersalu poświęcone było przygotowaniom do dwóch szczytów UE, które odbędą się w tym miesiącu: w tym tygodniu w Brukseli i 25 marca w Rzymie, gdzie w 60. rocznicę podpisania Traktatów Rzymskich z 1957 r. zbiorą się unijni liderzy. Mają tam nakreślić wizję przyszłości integracji europejskiej po Brexicie.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl