fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

W. Waszczykowski: Cierpliwie tłumaczymy instytucjom UE, że wiele kwestii ma wymiar wewnętrzny

Polski rząd od wielu miesięcy prowadzi dialog z instytucjami Unii Europejskiej – cierpliwie tłumaczymy, że wiele kwestii ma wymiar wewnętrzny i nie powinno być przedmiotem ingerencji Brukseli – powiedział minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski.

Dodał, że uwagi unijnych urzędników są szczególnie nieuzasadnione w przypadku projektów, nad którymi trwają jeszcze prace legislacyjne w polskim parlamencie.

Wczoraj Komisja Europejska wszczęła postępowanie wobec Polski o naruszenie unijnych przepisów w następstwie publikacji w polskim Dzienniku Ustaw ustawy o ustroju sądów powszechnych.

Bruksela wezwała do usunięcia uchybienia i dała Polsce miesiąc na odpowiedź.

Szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski podkreślił, że chociażby z zasady subsydiarności wynika, że niektóre sprawy powinny być rozstrzygane wewnętrznie przez kraj członkowski, zaś ingerencja Brukseli jest nieuzasadniona.

– Nawet jeśli Unia Europejska ma jakieś uzasadnione pytania, na jakie chciałaby uzyskać odpowiedzi, to dialog nie powinien się toczyć w ten sposób. Nie powinniśmy otrzymywać ultymatywnych kwestii, pytań, stawiania nam terminów. Ten dialog można prowadzić w zupełnie inny sposób, poprzez kanały dyplomatyczne, nie poprzez konferencje prasowe – napastliwe, stygmatyzujące Polskę. Wyrażamy zdziwienie ze sposobu prowadzenia kampanii przeciwko Polsce, ale my będziemy oczywiście cierpliwie tłumaczyć swoje racje, będziemy reformować państwo, ponieważ mamy demokratyczny mandat do tego. Mamy oczekiwania społeczeństwa, aby w Polsce dokończyć transformację, szczególnie w wymiarze sprawiedliwości – zaznaczył szef MSZ.    

Odnosząc się do zarzutów KE ws.  ustawy o ustroju sądów powszechnych,  wiceszef MSZ Konrad Szymański podkreślił, że w nowym prawie obowiązywać będą wszelkie gwarancje procesowe i środki odwoławcze. Stanowisko Komisji w tej sprawie – jak wskazał – jest nieuzasadnione.

RIRM

drukuj