Spotkanie szefów resortów spraw zagranicznych Polski i Niemiec

Jednym z tematów rozmów ministrów Witolda Waszczykowskiego i Sigmara Gabriela, do którego dojdzie dzisiaj w Warszawie, będzie sprawa kandydata polskiego rządu na przewodniczącego Rady Europejskiej – Jacka Saryusz-Wolskiego. 

Szef polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych zapowiedział, że rząd chce, by Saryusz-Wolski został zaproszony na szczyt Unii Europejskiej i zaprezentował swój program.

Obok spraw dotyczących bezpieczeństwa naszego regionu i przyszłości Unii Europejskiej podniosę kwestie naszego kandydata. Będziemy domagali się, aby Pan Jacek Saryusz- Wolski miał możliwość zaprezentowania się i przedstawienia swojej osoby, przedstawienia swojego programu europejskiego, a być może również do czwartku pojawią się inne kandydatury zgłoszone przez inne państwa. Po pierwsze nasz kandydat będzie osobą, która tak będzie prowadziła tak dyskurs polityczny, aby w tej debacie o przyszłości Unii Europejskiej wszystkie państwa i wszystkie koncepcje polityczne mogły być przedstawione. Niestety, do tej pory nie wiemy, jak taki dyskurs chciał prowadzić Pan Donald Tusk – zaznaczył minister Witold Waszczykowski.

Natomiast jutro w Brukseli rozmawiać mają premier Beata Szydło i kanclerz Niemiec Angela Merkel. Ma to być wymiana opinii przed unijnym szczytem będzie też okazja do dyskusji na temat polskiego kandydata na szefa Rady Europejskiej.

Do Brukseli udaje się również szef Platformy Obywatelskiej, Grzegorz Schetyna. Ma on wpierać tam reelekcję Donalda Tuska na kolejną 2,5 roczną kadencję.

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj