fot. flickr.com

K. Szymański: Polska zdeterminowana, aby uratować porozumienie ws. Brexitu

Wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański powiedział w sobotę, że Polska jest zdeterminowana, aby „uratować porozumienie” ws. Brexitu, ostrzegając, że w przeciwnym razie doszłoby do „toksycznego” wzajemnego obwiniania się za niepowodzenie w negocjacjach.

Konrad Szymański wypowiedział się na ten temat podczas konferencji Polish Economic Forum w Londynie, gdzie wystąpił w panelu obok historyka Adama Zamoyskiego, analityka Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (PISM) Przemysława Biskupa oraz lobbysty Marka Matraszka.

Przemawiając w Londynie na zaledwie trzy dni przed planowanym na wtorek drugim głosowaniem w Izbie Gmin nad projektem umowy wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, wiceminister spraw zagranicznych podkreślał, że rząd w Warszawie jest jednym z tych, które „najgłośniej domagają się elastycznego, kreatywnego podejścia ze strony Komisji Europejskiej, (głównego negocjatora UE) Michela Barniera i w końcu Rady Europejskiej, aby uniknąć bezumownego Brexitu, bo to leży w strategicznym interesie Polski”.

„Brak umowy oznaczałby, że znaleźlibyśmy się w bezprecedensowej sytuacji. (…) Powrót do zasad Światowej Organizacji Handlu z dniem 30 marca byłby tragedią dla brytyjskiej gospodarki, ale także dla unijnej gospodarki. To ważne przesłanie ze strony Warszawy: to nie jest wyłącznie problem Wielkiej Brytanii” – ostrzegał.

Konrad Szymański dodał, że „w relacjach handlowych (…) przegrani są po obu stronach stołu negocjacyjnego”, i przyznał, że „jeśli przedłużenie (procesu wyjścia z UE – PAP) pomogłoby nam dojść do tego rezultatu, uniknąć bezumownego scenariusza, to byłoby to mile widziane przez Warszawę”.

Jednocześnie zastrzegł, że musiałoby to się odbyć w ramach wspólnego mandatu negocjacyjnego ustalonego przez 27 pozostałych państw członkowskich UE, a Wielka Brytania musiałaby przedstawić jasny powód, dla którego potrzebowałaby takiego przedłużenia.

„Zaczyna się już przerzucanie winy (za brak porozumienia – PAP). Jeśli to niepowodzenie (negocjacji) stałoby się rzeczywistością, to skala wzajemnych oskarżeń po obu stronach kanału byłaby olbrzymia (…). To byłoby stratą czasu i toksycznym rozwojem wydarzeń, biorąc pod uwagę nasze przyszłe relacje, których odnowienie – a uważamy, że powinny one być tak bliskie, jak to możliwe – byłoby utrudnione, nawet bardziej niż dzisiaj” – mówił wiceminister.

Dodał, że „stawka jest naprawdę wysoka”, i wezwał wszystkie rządy biorące udział w negocjacjach ws. Brexitu do „pragmatycznego i wizjonerskiego podejścia do tej sytuacji”.

„Bezumowny scenariusz sprawiłby, że kontekst polityczny (dla relacji unijno-brytyjskich) byłby katastrofalny” – ostrzegł minister ds. europejskich, tłumacząc, że właśnie dlatego Polska jest „tak zdeterminowana, aby uratować to porozumienie za pomocą wszystkich dostępnych instrumentów”.

Konrad Szymański ocenił także, że wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej zakłóci „polityczną równowagę” w ramach Wspólnoty w takich obszarach, jak np. relacje transatlantyckie, przyszłość wspólnego rynku i handlu międzynarodowego.

„To ryzykowne dla UE, bo prawdopodobieństwo błędnych decyzji rośnie bez Wielkiej Brytanii przy stole” – tłumaczył, podkreślając, że Warszawa pracuje nad stworzeniem nowego bloku – który nazwał „północną osią UE” – który zrzeszałby „bardziej rynkowo nastawione kraje Europy Środkowej, nordyckie i regionu Morza Bałtyckiego, a także do pewnego stopnia Beneluksu i Irlandii” w obliczu „olbrzymiej fali protekcjonizmu z, powiedziałbym, tradycyjnych źródeł”.

W tym kontekście wiceminister przypomniał opublikowany pod koniec lutego br. podpisany przez 17 premierów – w tym polskiego szefa rządu Mateusza Morawieckiego – wspólny list dotyczący przyszłości Unii Europejskiej, który nazwał „silnym przesłaniem dla przyszłej Komisji Europejskiej: chcemy, aby wspólny rynek i rozwój rynkowy był w samym centrum następnego cyklu politycznego w UE”.

Organizowane przez polskich studentów z prestiżowej uczelni London School of Economics and Political Science (LSE) Polish Economic Forum to jedna z największych konferencji poświęconych Polsce na świecie. W tegorocznej, ósmej edycji wzięli udział także m.in.: Rafał Milczarski (Polskie Linie Lotnicze LOT), Sławomir Sikora (Citi), Krzysztof Krawczyk (CVC Capital Partners), Piotr Wetmański (Pekao SA) i Marta Krupińska (Google Campus London).

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl