fot. PAP/EPA

W budżecie UE więcej środków m.in. na migrację i ludzi młodych?

Parlament Europejski chce, by w budżecie Unii Europejskiej na 2019 r. przeznaczono więcej na migrację, innowacje i ludzi młodych. W środę przyjął rezolucję, zgodnie z którą zobowiązania na przyszły rok miałyby być ustalone na ponad 166 mld euro, a płatności na 149,3 mld euro.

Za priorytety uznano: zrównoważony wzrost, innowacje, konkurencyjność, bezpieczeństwo, zwalczanie przyczyn migracji i walkę ze zmianami klimatu.

Europarlamentarzyści chcą zwiększenia o blisko 75 mln euro wydatków na programy dotyczące bezpieczeństwa, o 50 mln euro na wsparcie UE dla państw dotkniętych ASF oraz blisko 29 mln euro dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Europosłowie chcą również, aby w 2019 r. z budżetu UE przeznaczono dodatkowe prawie 300 mln euro na rozwiązywanie problemu migracji.

PE zdecydował się na wyeliminowanie cięć, które zaproponowała Rada i przywrócił poprzedni stan. Dobrze się stało – ocenił europoseł dr Zbigniew Kuźmiuk.

– I rzeczywiście, dołożył około 700 mln euro do wydatków przewidywanych przez Komisję. Są takie wydatki o charakterze priorytetowym. Najważniejsza sprawa to ochrona granic zewnętrznych Unii. To ten priorytet szczęśliwie przyjęty przez Radę jakiś czas temu. Jak widać, będzie on znajdował wsparcie także w budżecie. I w związku z problemami, głównie na zachodzie Europy, jeżeli chodzi o ludzi młodych, to jest wsparcie instrumentu zatrudnienia, szczególnie młodych. Miejmy nadzieję, że to przynajmniej kilku krajom pomoże. Ale z polskiego punktu widzenia ważne jest, że ten priorytet ochrony granic zewnętrznych będzie realizowany, no i wsparcie dla rolnictwa, w tym na walkę z ASF – wskazał eurodeputowany.

W listopadzie ws. unijnego budżetu na 2019 r. mają odbyć się negocjacje z krajami członkowskimi w ramach Rady UE, co ma ustalić ostateczne kwoty. Porozumienie ma zostać poddane pod ostateczne głosowanie w Parlamencie 29 listopada.

RIRM

drukuj