Szef MON: Zależy nam, by Wojsko Polskie było b. dobrze przygotowane 

Zależy nam na budowie zdolności obronnych naszej ojczyzny – powiedział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Szef MON uczestniczył w środę w odprawie w Dowództwie Operacyjnym Rodzajów Sił Zbrojnych, która dotyczyła zaplanowanych na listopad największych prowadzonych w Polsce ćwiczeń wojskowych Anakonda.

Minister Mariusz Błaszczak przypomniał, że ćwiczenia Anakonda odbywają się od 2006 r. co dwa lata. Tegoroczna edycja ma być poświęcona w dużej mierze siłom lotniczym.

– Zadaniem, które zostało postawione, jest sprawdzenie gotowości, sprawdzenie zdolności i interoperacyjności poszczególnych formacji. Zależy nam na tym, żeby Wojsko Polskie było bardzo dobrze przygotowane do wyzwań, jakie niewątpliwie czekają nas wszystkich. Myślę tu o budowaniu zdolności obronnych naszej ojczyzny; myślę tu o współpracy w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego, o naszej współpracy z wojskami Stanów Zjednoczonych. Z tego, co usłyszałem, wszystko już jest gotowe, nawet niektóre z tych elementów, które stanowią wstęp do Anakondy, już ostały zrealizowane – powiedział Mariusz Błaszczak.

Ćwiczenie ANAKONDA-18 będzie największym ćwiczeniem Sił Zbrojnych RP w br. organizowanym przez Polskę.

Będzie sprawdzianem możliwości współdziałania kluczowych organów dowodzenia Sił Zbrojnych RP z sojusznikami. W ćwiczeniu będą uczestniczyć żołnierze z 10 krajów Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz struktur dowodzenia i sił NATO.

Na poligonach w Polsce ćwiczyć będzie około 12,5 tys. żołnierzy, także na akwenie Morza Bałtyckiego, a blisko 5 tys. żołnierzy, po raz pierwszy w edycji tego ćwiczenia, w Estonii, Litwie i na Łotwie.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl