A. Macierewicz: Do czerwca zamówienia dla obrony terytorialnej

Zakłady przemysłu obronnego, z którymi MON negocjuje kontrakty na wyposażenie Wojsk Obrony Terytorialnej, stawiają jasny próg czasowy – do czerwca mają być zamówienia, wtedy dostawy będą w tym i w przyszłym roku – powiedział szef MON Antoni Macierewicz.

Minister powiedział też dziennikarzom, że „już ponad 17 tys. ochotników zgłosiło się do WOT w całym kraju, 6,5 tys. na ścianie wschodniej, a z tego 1,5 tys. przechodzi już cały proces wprowadzania do jednostek”.

Dodał, że przedstawiciele Dowództwa WOT i Polskiej Grupy Zbrojeniowej mniej więcej co miesiąc spotykają się, „żeby udrożnić ten mechanizm zamawiania i dostarczania broni dla WOT”.

„Już jeśli chodzi o to indywidualne wyposażenie żołnierza ono jest uzgodnione, jeżeli chodzi o pozostałe rodzaje sprzętu, dzisiaj postawiono nam bardzo jasny próg czasowy ze strony zakładów: do czerwca mają być zamówienia, wtedy termin tegoroczny, przyszłoroczny zostanie dotrzymany. Myślę, że tak się stanie” – powiedział szef MON w towarzystwie dowódcy WOT gen. bryg. Wiesława Kukuły i prezesa PGZ Błażeja Wojnicza.

Minister nie chciał powiedzieć, co zostanie zamówione w czerwcu, argumentując, żeby nie chce wychodzić przed szereg. Dodał, że „chodzi nie tylko o indywidualne wyposażenie, ale i sprzęt bojowy”.

„Możemy powiedzieć, że oglądaliśmy dzisiaj wspaniałe wyrzutnie, oglądaliśmy miny przeciwpancerne i przeciwpiechotne, oglądaliśmy sprzęt naprawdę pierwszej klasy” – powiedział Macierewicz.

Jak podało MON, minister w czwartek spotkał się z przedstawicielami przemysłu obronnego w sprawie sprzętu dla WOT. Ofertę zaprezentowały należące do PGZ spółki: PCO, OBRUM, Fabryka Broni „Łucznik”, Zakłady Mechaniczne „Tarnów”, Wojskowe Zakłady Inżynieryjne, Belma, Dezamet, Wojskowe Zakłady Uzbrojenia, Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne, Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2, Jelcz, Maskpol i Mesko.

Gen. Kukuła powiedział, że „oferta polskiego przemysłu umożliwia bardzo krytyczne podejście do już obecnie wytwarzanego wyposażenia i eksploatowanego w siłach zbrojnych”.

„Generalnie zakładamy, że wyposażenie, które pozyskamy od PGZ będzie konkurować z najlepszymi rozwiązaniami światowymi i będzie też triggerem (impulsem) do zmian wyposażenia, które myślę generacyjnie nastąpią też w całych siłach zbrojnych” – powiedział generał.

Min. Macierewicz zaś dodał: „Na pewno będzie MSBS”, czyli karabiny Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej kalibru 5,56 mm, opracowanego przez konsorcjum Fabryki Broni „Łucznik” w Radomiu i Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Na pytanie, czy ta broń trafi w pierwszej kolejności do WOT czy do wojsk operacyjnych, minister odpowiedział: „Ona w pierwszej kolejności trafi do najlepszych żołnierzy”.

Na początku lutego minister powiedział, że liczy, iż w tym roku pierwsze kilkanaście tysięcy karabinków MSBS, noktowizorów i innego sprzętu zostanie dostarczonych do WOT.

Z początkiem roku Wojska Obrony Terytorialnej stały się nowym rodzajem sił zbrojnych, obok sił lądowych, powietrznych, morskich i specjalnych. Pierwsze trzy brygady obrony terytorialnej powstają w województwach lubelskim, podkarpackim i podlaskim.

Rozbudowa obrony terytorialnej i przekształcenie jej w formację złożoną głównie z ochotników z danego rejonu to jeden z priorytetów obecnego kierownictwa MON. WOT mają współdziałać z wojskami operacyjnymi oraz być zdolne do prowadzenia działań antykryzysowych i antyterrorystycznych.

MON zakłada, że w 2018 r. WOT będą liczyć ok. 35 tys. żołnierzy, a w roku 2019 – 53 tys. Do tego czasu koszty tworzenia i funkcjonowania WOT rząd szacuje na 3,6 mld zł.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl