fot. DWOT

Warmińsko-mazurskie: Blisko 90 ochotników do WOT złożyło przysięgę wojskową

Blisko 90 ochotników do pełnienia służby w 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej złożyło w niedzielę przysięgę wojskową w Braniewie, Morągu i Giżycku. Kolejnych 39 żołnierzy otrzymało patenty na pierwszy stopień podoficerski.

Jak poinformowała PAP szer. Sabina Mazurek z 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady OT, wśród zaprzysiężonych znaleźli się m.in. dziennikarze, elektrycy, pielęgniarki, nauczyciele, pasjonaci militariów i historii, prawnik, lekarz czy instruktor sztuk walki.

W związku z obecną sytuacją epidemiczną uroczystości w Braniewie, Morągu i Giżycku odbywały się w ścisłym reżimie sanitarnym, bez zaproszonych gości.

W liście do nowych żołnierzy minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podkreślił, że przysięga wojskowa to symbol wyjątkowego zobowiązania wobec państwa i narodu.

„Jesteście w gronie pierwszych Terytorialsów, którzy składają przysięgę w tym roku. Wstępujecie w szeregi wyjątkowej formacji, której nadrzędnym celem jest obrona i wsparcie lokalnej społeczności – zarówno w czasie wojny, jak i w czasie pokoju, także w sytuacjach takich jak obecna pandemia” – napisał.

Szef MON dodał, że wojska OT w tym trudnym okresie potwierdzają swoją wartość, aktywnie i skutecznie uczestnicząc w walce z koronawirusem.

Większość osób składających przysięgę w ten weekend, to uczniowie, studenci i nauczyciele, którzy odbyli szkolenie podstawowe w ramach projektu „Ferie w mundurze”.

„Gratuluję Wam decyzji jaką podjęliście i jednocześnie dziękuję, że zdecydowaliście się służyć Ojczyźnie w tym trudnym czasie pandemii” – powiedział podczas uroczystości dowódca brygady płk Mirosław Bryś.

W Morągu odbyła się również promocja podoficerska 39 żołnierzy, którzy otrzymali patenty na pierwszy stopień podoficerski. Są to absolwenci kursu SONDA – projektu dla liderów, w którym może wziąć udział wyselekcjonowana grupa kandydatów.

Wojska Obrony Terytorialnej funkcjonują jako odrębny rodzaj sił zbrojnych od początku 2017 r. W szeregach OT jest ponad 27 tys. żołnierzy.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl