fot. PAP/Wojtek Jargiło

Podkarpackich Terytorialsów odwiedził dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej Niemiec

Dowództwo 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej w Rzeszowie wizytował gen. dyw. Carsten Breuer – dowódca niemieckiego odpowiednika tej formacji Kommando Territoriale Aufgaben – poinformował PAP rzecznik brygady por. Witold Sura.

Dodał, że w czasie dwudniowej wizyty delegacja z Niemiec na czele z gen. Breuerem zapoznała się m.in. z możliwościami szkoleniowymi strzelnicy kontenerowej mieszczącej się w Rzeszowie.

„Dowódca 3.PBOT przedstawił generałowi możliwości szkoleniowe strzelnicy oraz opracowane scenariusze strzelań przygotowawczych, sytuacyjnych i bojowych. Następnie dowódca WOT Niemiec wraz z szefem WOT z Polski gen. dyw. Wiesławem Kukułą wykonali strzelania bojowe” – zaznaczył por. Witold Sura.

Delegacja z Niemiec oglądała również szkolenie zintegrowane lubelskich Terytorialsów oraz zwiedziła Ośrodek Szkolenia Poligonowego w Nowej Dębie na Podkarpaciu.

Rzecznik podkarpackiej brygady podkreślił, że wizyta delegacji z Niemiec była „krótka, ale bardzo merytoryczna”. Wizyta odbyła się na zaproszenie dowódcy WOT gen. dyw. Wiesława Kukuły.

Kommando Territoriale Aufgaben (KTA) powstała w styczniu 2013 r. Główne jej zadania koncentrują się na wspieraniu ludności w obliczu różnego rodzaju katastrof. KTA liczy obecnie 10 tys. żołnierzy, z czego połowa to żołnierze rezerwy a druga połowa to ochotnicy.

3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” powstała w pierwszym etapie formowania Wojsk Obrony Terytorialnej. W skład brygady wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty rozmieszczonych w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu oraz Sanoku. W brygadzie służy ok. 3,5 tys. żołnierzy.

PAP/RIRM

drukuj