fot. twitter.com/USAmbPoland

G. Mosbacher: Chętnie powitalibyśmy w Polsce żołnierzy USA stacjonujących w Niemczech

W przeciwieństwie do Niemiec, Polska wypełnia zobowiązanie do wydatkowania 2 proc. PKB na rzecz NATO. Chętnie byśmy powitali w Polsce amerykańskich żołnierzy stacjonujących w Niemczech – napisała dziś na Twitterze ambasador USA Georgette Mosbacher.

W połowie czerwca w Waszyngtonie prezydenci Andrzej Duda i Donald Trump podpisali deklarację o współpracy obronnej, która przewiduje m.in. zwiększenie stałej rotacyjnej obecności wojsk USA – trwała obecność ma wzrosnąć o ok. tysiąc żołnierzy, a także utworzenie w Polsce wysuniętego amerykańskiego dowództwa szczebla dywizji. Ponadto Polska zadeklarowała gotowość zakupu 32 wielozadaniowych samolotów bojowych piątej generacji F-35. Zdaniem amerykańskiego prezydenta, F-35 to jeden z „najwspanialszych myśliwców bojowych na świecie”.

Odnosząc się do zwiększonej obecności militarnej w Polsce, Trump powiedział na konferencji prasowej po spotkaniu z polskim prezydentem, że mowa o żołnierzach, którzy „mogą być przeniesieni z Niemiec, bądź z innego miejsca”.

„Nie będziemy relokować dodatkowych żołnierzy do Europy” – powiedział amerykański prezydent.

PAP/RIRM

drukuj