fot. PAP/Paweł Supernak

Polska i Stany Zjednoczone podpisały umowę o współpracy obronnej. D. Trump: Wzmocni ona NATO i Europę

Polska i Stany Zjednoczone podpisały w sobotę umowę o współpracy obronnej. Z tej okazji do naszego kraju przybył amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo. „Ta umowa wzmocni NATO i Europę” – oświadczył w specjalnym komunikacie prezydent USA Donald Trump.

Porozumienie o współpracy obronnej Polski i USA to ukoronowanie dwóch deklaracji podpisanych w czerwcu i wrześniu przez prezydenta Andrzej Dudę i prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa.

– Podpisaliśmy dwie deklaracje, aby zwiększyć naszą współpracę w zakresie bezpieczeństwa, potwierdziliśmy wagę naszego sojuszu – powiedział wówczas Donald Trump.

Dzięki porozumieniu z USA Polska zwiększy swoje bezpieczeństwo i uzyska dostęp do nowoczesnych technologii – mówił prezydent Andrzej Duda.

– Przenosi nas w kolejny jeszcze bardziej wzmocniony etap współpracy obronnej, militarnej. Wzmocniona będzie gwarancja, że nasi żołnierze w przypadku każdego niebezpieczeństwa, czy to grożącego Polsce, czy USA, będą stali ramię w ramię i bronili – akcentował Andrzej Duda.

Porozumienie podpisali goszczący w Warszawie sekretarz stanu USA Mike Pompeo i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Zgodnie z zapisami w październiku, w Poznaniu utworzone zostanie Wysunięte Dowództwo V Korpusu USA. Do Polski trafią kolejni amerykańscy żołnierze – zauważył Mike Pompeo.

– To otwiera drogę do zwiększenia rotacyjnej amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce o dodatkowych 1000 żołnierzy, jest to w dodatku do obecnie stacjonujących 4,5 tys. żołnierzy – wskazał sekretarz stanu USA Mike Pompeo.  

W razie potrzeby możliwe będzie zwiększania liczebności żołnierzy USA w Polsce do dwudziestu tysięcy. To skutecznie odstraszy potencjalnego agresora – zaznaczył minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

– Wojska Stanów Zjednoczonych są najpotężniejsze na świecie, ewentualny agresor musi się liczyć w tej sytuacji z tym, że zaatakuje także Stany Zjednoczone – mówił szef MON.

Polska, podobnie jak inne państwa goszczące Amerykanów, zapewni im bezpłatne zakwaterowanie, wyżywienie, zapasy paliwa oraz wsparcie w magazynowaniu sprzętu i uzbrojenia. Szacunkowy koszt tych działań wynieść ma około 500 mln złotych rocznie.

Na tej współpracy skorzysta cała Europa – podkreślił minister spraw zagranicznych prof. Jacek Czaputowicz.

– Kierujemy się nadrzędną potrzebą wzmacniania więzi transatlantyckich. Leży to w interesie bezpieczeństwa nie tylko Polski, ale także naszego regionu Europy Środkowej, czy też całej Europy – mówił minister spraw zagranicznych.  

Ustalone są także ramy prawne. To Polska sprawować będzie jurysdykcję karną nad personelem sił zbrojnych USA. Polska określi, które części współdzielonych baz wojskowych będą udostępnione żołnierzom USA.

Jak akcentował prezydent Andrzej Duda, porozumienie przełoży się też na wzmocnienie współpracy gospodarczej.

– W ujęciu energetycznym w przyszłości będzie to oznaczało więcej bezpieczeństwa również i w naszym regionie, także dla Ukrainy. […] To ogromne inwestycje już zrealizowane i zapowiadane przez amerykańskie firmy w Polsce – zauważył prezydent Andrzej Duda.

Mike Pompeo rozmawiał też o dalszych planach rozwoju energetyki jądrowej.

– W tym tygodniu również parafowaliście projekt porozumienia na temat współpracy  rozwoju polskiego programu wykorzystania energii jądrowej do celów cywilnych – mówił sekretarz stanu USA.

Jak informował rzecznik rządu Piotr Müller – Mike Pompeo w rozmowie z premierem Mateuszem Morawieckim, poruszył temat budowy gazociągu Nord Stream 2. Polskę cieszą amerykańskie zapowiedzi sankcji dla firm budujących gazociąg.

– Nord Stream 2 byłby niebezpiecznym wyjątkiem od gwarancji bezpieczeństwa energetycznego na terenie Europy i również w globalnym tego słowa znaczeniu – wskazał rzecznik rządu.  

Zarówno Polska, jak i USA są zaniepokojone sytuacją na Białorusi.

– Apelujemy do władz Białorusi, by zaczęły respektować podstawowe prawa człowieka, podjęły także dialog ze społeczeństwem. Chcę także dodać, że Polska niezmiennie stoi na stanowisku wsparcia dla suwerenności i niepodległości naszego wschodniego sąsiada – Białorusi – akcentował min. Jacek Czaputowicz.

https://twitter.com/MSZ_RP/status/1294642707818844161

Mike Pompeo podkreślał, że Stany Zjednoczone uważnie śledzą sytuację na Białorusi i postarają się pomóc Białorusinom w drodze do wolności i suwerenności.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl