Delegacja USA przybyła do Korei Płn. Trwają przygotowania do szczytu Trump-Kim

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump poinformował na Twitterze, że delegacja USA przybyła do Korei Północnej, by poczynić przygotowania do ewentualnego spotkania na szczycie przywódców obu krajów – podał Reuters w niedzielę.

Prezydent Trump napisał na Twitterze:

„Nasz zespół z USA przybył do Korei Północnej, aby poczynić przygotowania do szczytu między Kim Dzong Unem a mną. Naprawdę wierzę, że Korea Północna ma znakomity potencjał i pewnego dnia będzie gospodarczo i finansowo wielkim narodem. Kim Dzong Un zgadza się ze mną w tej sprawie. To się stanie!”.

Wcześniej w niedzielę, Departament Stanu potwierdził, że delegacja USA rozmawia z przedstawicielami władz Korei Północnej o ewentualnym spotkaniu prezydenta Donalda Trumpa z północnokoreańskim przywódcą Kim Dzong Unem. Wcześniej informowała o tym gazeta „Washington Post”.

„Delegacja USA jest na rozmowach z przedstawicielami władz Korei Północnej w Panmundżomie. Kontynuujemy przygotowania do spotkania prezydenta (Trumpa) z północnokoreańskim przywódcą Kim Dzong Unem” – powiedziała rzecznik Departamentu Stanu Heather Nauert.

Według „Washington Post” powołującej się na osobę zaznajomioną z tą kwestią, prowadzenie tych przygotowawczych rozmów powierzono byłemu ambasadorowi USA w Korei Południowej Sung Kimowi, obecnie ambasadorowi na Filipinach.

Gazeta poinformowała, że Sung Kim przekroczył linię demarkacyjną w strefie zdemilitaryzowanej, by spotkać się z wiceministrem spraw zagranicznych Korei Północnej Czo Son Hui. „Washington Post” odnotowuje, że Kim i Czo dobrze się znają – wchodzili w skład delegacji, które negocjowały porozumienie ws. denuklearyzacji z 2005 r. w ramach rokowań sześciostronnych.

Według „Washington Post” oczekuje się, że rozmowy będą kontynuowane w poniedziałek i we wtorek i będą dotyczyć północnokoreańskiego programu nuklearnego. Ambasadorowi Kimowi towarzyszą przedstawiciele Rady Bezpieczeństwa Narodowego i resortu obrony USA.

Prezydent Korei Południowej Mun Dze In, który w sobotę spotkał się z północnokoreańskim przywódcą, oświadczył w niedzielę, że Kim Dzong Un potwierdził gotowość spotkania się z Trumpem i „całkowitej denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego”.

Donald Trump poinformował w sobotę wieczorem (czasu lokalnego), że cały czas rozważa możliwość spotkania się z północnokoreańskim przywódcą 12 czerwca w Singapurze.

Prezydent Trump odwołał w czwartek spotkanie na szczycie z Kimem planowane na 12 czerwca, ale dzień później dał do zrozumienia, że może się ono jednak odbyć. Napisał na Twitterze, że prowadzone są „bardzo produktywne rozmowy” z Koreą Północną na temat przywrócenia planowanego spotkania na szczycie.

Zaznaczył w swym tweecie, że „jeśli tylko dojdzie do szczytu, to jest wysoce prawdopodobne, że odbędzie się on w Singapurze w zaplanowanym wcześniej terminie 12 czerwca, chociaż – jeśli zajdzie taka potrzeba – ta data może być przesunięta w czasie”.

Rzecznik Białego Domu Sarah Huckabee Sanders powiedziała w sobotę, że do Singapuru uda się zgodnie z planem ekipa mająca przygotować od strony logistycznej ewentualne spotkanie Donalda Trumpa z przywódcą Korei Północnej.

PAP/RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl