Prezydent Duda odwiedził Zieloną Górę

W niedzielę prezydent Andrzej Duda odwiedził Zieloną Górę. Najwyższy przedstawiciel państwa polskiego uczestniczył w obchodach 58. rocznicy czynnego protestu mieszkańców miasta w obronie Domu Katolickiego, który chciały zlikwidować komunistyczne władze. Do zajść z udziałem kilku tysięcy ludzi i milicji doszło 30 maja 1960 r.

Wydarzenia Zielonogórskie były aktem bohaterskiej obrony praw obywatelskich – podkreślił Andrzej Duda.

Podczas wczorajszych uroczystości rocznicowych prezydent ocenił, że na ziemi zielonogórskiej po II wojnie światowej miało nie być wiary i Kościoła, lecz miała istnieć tylko ideologia socjalistyczna, wiara w Lenina.

Władza komunistyczna z całym swoim aparatem represji i propagandy usiłowała na mieszkańcach tych ziem wycisnąć odejście od tradycji, od pamięci, od wiary. Nie udało się. Dzięki Bogu, dzięki wam, dzięki waszym pradziadkom, dziadkom, ojcom – nie udało się. Nie udało się wydrzeć tego, co tak polskie i co tak naprawdę w wielkim stopniu o Polsce stanowi – mówił Andrzej Duda.

Prezydent wręczył odznaczenia państwowe kilkudziesięciu osobom. Wśród nich byli uczestnicy Wydarzeń Zielonogórskich, zasłużeni duchowni i byli opozycjoniści.

Wcześniej Andrzej Duda wziął udział we Mszy św. i złożył wieniec na grobie ks. Kazimierza Michalskiego, represjonowanego przez komunistyczne władze proboszcza w poniemieckiej Zielonej Górze, która przypadła Polsce.

W przejętym przez władze komunistyczne Domu Katolickim utworzono siedzibę państwowej filharmonii zielonogórskiej, która funkcjonuje tam do dziś.

RIRM

drukuj