fot. PAP/Jakub Kamiński

Rząd zaprasza do rozmów osoby, które zawiesiły protest w Sejmie

Rzecznik rządu Joanna Kopcińska zaprosiła do rozmów osoby, które zawiesiły w niedzielę protest w Sejmie. Kolejne spotkanie z przedstawicielami środowisk osób niepełnosprawnych z szefową Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbietą Rafalską w Centrum Dialog w Warszawie odbędzie się prawdopodobnie w czerwcu.

Wcześniejsze takie spotkania odbywały się bez udziału osób niepełnosprawnych i ich opiekunów, którzy od 18 kwietnia strajkowali w Parlamencie. Protestujący tłumaczyli to obawą, że po rozmowach nie będą mogli wrócić na miejsce swojej manifestacji.

W niedzielę, po 40 dniach, zapadła decyzja o zawieszeniu protestu i opuszczeniu Sejmu. [czytaj więcej] Rzecznik rządu Joanna Kopcińska powiedziała, że jest to dobra i odpowiedzialna decyzja.

– Przede wszystkim dla środowiska osób niepełnosprawnych. Z wieloma osobami rozmawialiśmy i rozmawiamy praktycznie dzień w dzień. Oni mają ogromną energię i zapał do tego, aby w jak najszybszym czasie pokonać te od lat niepokonane bariery – od architektonicznych, przez finansowe i cały system orzekania. Dlatego każdy, kto zechce dołączyć do nas, do grupy, która pracuje i wdraża w życie konkretne rozwiązania – jest przez nas zapraszany. Już w czerwcu odbędzie się kolejne spotkanie – podkreśliła Joanna Kopcińska.

W odpowiedzi na postulaty protestujących renta socjalna dla osób niepełnosprawnych wzrośnie do 1030 zł. Z kolei ustawa o szczególnych uprawnieniach w dostępie do świadczeń opieki zdrowotnej i wyrobów medycznych gospodarstwom z osobą niepełnosprawną ma przynieść miesięcznie ok. 520 zł oszczędności.

Rząd zaproponował również pakiet „Dostępność plus” i daninę solidarnościową. Pracuje też nad uporządkowaniem systemu orzecznictwa dotyczącego osób niepełnosprawnych.

RIRM

drukuj