B. Szydło: Minister Rafalska w tym roku będzie wnioskować o podwyższenie zasiłku dla bezrobotnych #RokNowychZadań

W tym roku minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska będzie wnioskowała o podwyższenie zasiłku dla osób bezrobotnych do kwoty połowy minimalnego wynagrodzenia – poinformowała premier Beata Szydło na konferencji prasowej po spotkaniu z szefami resortów rodziny, pracy i polityki społecznej oraz zdrowia.

Premier rozpoczęła swoje wystąpienie od złożenia kondolencji rodzinie posła Kukiz’15 Rafała Wójcikowskiego, który zginął dziś w wypadku samochodowym.

„Dotarła do nas bardzo smutna wiadomość o śmierci naszego kolegi, posła klubu parlamentarnego Kukiz’15, pana Rafała Wójcikowskiego. Chcieliśmy złożyć kondolencje rodzinie, wyrazić nasz głęboki żal z powodu śmierci pana posła i składamy również wyrazy współczucia członkom klubu parlamentarnego Kukiz’15” – powiedziała Beata Szydło.

Podsumowując zmiany w resorcie rodziny, pracy i polityki społecznej szefowa rządu wspomniała o programie „500 plus” oraz wprowadzeniu minimalnej pensji i płacy godzinowej. Poinformowała również o chęci podwyższenia zasiłku dla bezrobotnych do wysokości połowy pensji minimalnej.

„W tym roku pani minister Rafalska, tak uzgodniłyśmy, będzie wnioskowała o podwyższenie zasiłku dla osób bezrobotnych do kwoty połowy minimalnego wynagrodzenia” – wskazywała prezes Rady Ministrów.

Premier zaznaczyła, że podjęte zostaną również prace nad programem prorodzinnym, który byłby uzupełnieniem programu Rodzina 500 plus.

„Jak mówiliśmy z panią minister będziemy nadal pracować w tym roku nad dwoma programami rządowymi. Pierwszy z nich to program prorodzinny, który został na koniec ubiegłego roku przygotowany przez ministerstwo. On nie został jeszcze w całości przyjęty przez rząd, dlatego że jest to bardzo duże spektrum różnego rodzaju rozwiązań i propozycji” – wyjaśniła Beata Szydło.

Beata Szydło podkreśliła również, że minister zdrowia Konstanty Radziwiłł przedstawił jej projekt w sprawie likwidacji Narodowego Funduszu Zdrowia, który jest na wstępnym etapie prac.

„Projekt jest, można powiedzieć w pierwszym czytaniu. Musimy przyjąć go na prezydium rządu, porozmawiać z panem ministrem (Konstantym) Radziwiłłem, jeżeli projekt zostanie zaakceptowany to w najbliższym czasie zostanie skierowany do konsultacji i do prac rządowych i parlamentarnych” –  zapowiedziała szefowa rządu.

RIRM/PAP

drukuj