fot. PAP/Marcin Obara

E. Rafalska: Pierwszy pakiet ustaw „Za życiem” od 1 lipca #RokNowychZadań

Pierwszy pakiet ustaw „Za życiem” będzie obowiązywał od 1 lipca 2017 roku – poinformowała w czwartek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska po spotkaniu z premier Beatą Szydło w ramach przeglądu resortów.

Jak podkreśliła minister Rafalska, resort czeka bardzo dużo pracy legislacyjnej przy wprowadzeniu programu.

„Ogromnie dużo pracy ustawowej będziemy mieli pracując nad programem +Za życiem+. Szereg rozwiązań i propozycji programowych musi się zamienić w akty prawne. Część z nich i pierwszy pakiet będzie obowiązywał już od 1 lipca” – wskazywała Elżbieta Rafalska.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej zwróciła uwagę na pierwsze efekty programu Rodzina 500 Plus. Zaznaczyła, że ministerstwo czeka na dane związane z dzietnością. Poinformowała, że są zabezpieczone środki finansowe na wypłatę świadczeń na 2017 rok.

Elżbieta Rafalska podkreśliła, że od stycznia 2018 roku resort chce zreformować urzędy pracy, aby wydatkowanie wielu miliardów złotych z Funduszu Pracy było efektywniejsze.

„Bardzo byśmy chcieli zreformować urzędy pracy. Na tyle przeprowadzić skuteczną reformę urzędów pracy, żeby wydatkowanie wielu miliardów złotych z Funduszu Pracy było efektywniejsze i lepsze. Chcielibyśmy, żeby ta reforma weszła w życie z dniem 1 stycznia 2018 roku, więc cały wysiłek i trud legislacyjny musiałby być natychmiast podjęty, bo to duże wyzwanie” – powiedziała minister.

Szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej zapowiedziała również przygotowanie nowej ustawy o wsparciu osób niepełnosprawnych. W założeniach ma powstać dla nich 5 tys. miejsc pracy w instytucjach publicznych.

„PFRON jest w trakcie podpisywania porozumień z wieloma resortami, instytucjami, policją, pocztą polską. Zakładamy, że do końca roku w tych instytucjach publicznych powstanie dodatkowo 5 tys. nowych miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych” – wyjaśniła Elżbieta Rafalska.

PAP/RIRM

drukuj