fot. PAP/Paweł Supernak

NBP rekomenduje rządowi zawieszenie płatności podatków czy składek na ZUS i PPK

Zarząd NBP rekomenduje rządowi wprowadzenie metody kasowej rozliczania podatków wszystkich firm oraz zawieszenie płatności podatków czy składek na ZUS i PPK, a także rozłożenie ich na nieoprocentowane raty płatne po okresie karencji – poinformował w poniedziałek bank centralny.

Zdaniem NBP niezbędne są pilne działania zmniejszające obciążenia przedsiębiorstw, co powinno ograniczyć straty i zmniejszyć ryzyko upadłości firm.

„Szczegółowe rozwiązania należą do kompetencji rządu. Mogłyby one obejmować takie działania, jak czasowe wprowadzenie metody kasowej rozliczania podatków dla wszystkich firm oraz zawieszenie płatności podatków oraz składek na ZUS i PPK oraz rozłożenie ich na nieoprocentowane raty płatne po okresie karencji – na umotywowany wniosek przedsiębiorcy” – czytamy w komunikacie NBP.

Dodano, że firmy, które znajdą się w trudnej sytuacji, i tak nie zapłacą podatków, a bez tego rozwiązania grozić im będzie upadłość.

Jak zaznaczył bank centralny, dość radykalnym, ale skutecznym rozwiązaniem byłaby w uzasadnionych przypadkach możliwość obniżenia wynagrodzenia (nie niżej niż płaca minimalna) na określony okres, przy obowiązku późniejszego wyrównania.

Zdaniem NBP tego typu rozwiązanie jest z pewnością korzystniejsze niż upadłość i bezrobocie. W ocenie banku należałoby także rozważyć kompensowanie przedsiębiorcy przez ZUS kosztów absencji związanej z epidemią koronawirusa już od pierwszego dnia.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl