fot. PAP/EPA

Francja: E. Macron potępia jednostronne zamykanie granic; zapowiada orędzie

Prezydent Francji Emmanuel Macron skrytykował w poniedziałek kraje UE, które postanowiły jednostronnie zamknąć granice z powodu epidemii koronawirusa. Po spotkaniu z radą bezpieczeństwa zapowiedział też, że wygłosi wieczorem orędzie do Francuzów.

Emmanuel Macron potępił jednostronne zamykanie granic po rozmowie telefonicznej z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Berlin postanowił przywrócić od poniedziałku kontrolę na granicach z Austrią, Francją, Szwajcarią, Luksemburgiem i Danią.

Pałac Elizejski, w oczekiwaniu na wieczorne wystąpienie prezydenta, dementował pogłoski o tym, że w związku z coraz szybszym rozprzestrzenianiem się epidemii rząd wprowadzi przymusową kwarantannę w całym kraju.

Rzeczniczka rządu Sibeth Ndiaye powiedziała jednak, że w związku z gwałtownie pogarszającą się sytuacją rząd może podjąć „wszelkie środki”, aby „zdecydowanie zmodyfikować zachowanie” Francuzów w obliczu epidemii.

Reuters podał, powołując się na źródła, że rząd przygotowuje plan ograniczenia możliwości wychodzenia z domu.

Minister zdrowia Olivier Veran powiedział w poniedziałek, że istnieje ryzyko, iż szpitale będą przepełnione „do granic możliwości”.

„Liczba przypadków (Covid-19) podwaja się teraz co trzy dni”, a życie „setek pacjentów” jest zagrożone, również osób stosunkowo młodych – podkreślił. Veran zaapelował też do Francuzów w mediach społecznościowych, by „pozostali w domu”.

Władze Paryża postanowiły w poniedziałek zamknąć parki i ogrody publiczne, ponieważ mieszkańcy stolicy nie respektowali wprowadzonych w sobotę ograniczeń i wezwań do unikania miejsc użyteczności publicznej.

Minister finansów i gospodarki Bruno Le Maire zapewnił Francuzów, że nie dojdzie do sytuacji, w której pojawić by się mogły braki w zaopatrzeniu w produkty żywnościowe.

Jednak w Alzacji, która jest jednym z regionów najbardziej dotkniętych epidemią, w poniedziałek rano tłumy – jak pisze AFP – wzięły szturmem sklepy wielkopowierzchniowe, a na zewnątrz pozostały kolejki tych, którzy musieli czekać, by dostać się do środka.

Francuska agencja zdrowia publicznego poinformowała w niedzielę wieczorem, że w ciągu minionej doby liczba zmarłych osób zakażonych koronawirusem wzrosła o 36 – do 127. W tym samym czasie zarejestrowano ponad 900 nowych przypadków infekcji; liczba zakażonych we Francji wynosi 5423.

W sobotę Premier Francji Edouard Philippe ogłosił, że zamknięte będą wszystkie miejsca użyteczności publicznej, które nie są niezbędne do funkcjonowania państwa. Dekret obowiązuje od północy z soboty na niedzielę do odwołania.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl